Ехинацеята е мощен имуностимулатор

Ехинацеята е мощен имуностимулатор

Кой е застрашен от венозна тромбоза и белодробна емболия?

Кой е застрашен от венозна тромбоза и белодробна емболия?

Венозната тромбоза представлява формирането на кръвен съсирек (тромб) във венозната съдова система. ...

Ишиасът се повлиява от мезотерапия

Ишиасът се повлиява от мезотерапия

За щастие в повечето случаи това състояние не е тежко и отшумява в рамките на около шест седмици. ...

При вирусни заболявания ехинацеята (Echinacea angustifolia L.) е известна в медицинската практика още от 1870 г. Тя е била използвана за лечение на изгаряния, рани, абсцеси, ухапвания от влечуги и др. За първи път препарати от билката са създадени в Германия, а като лекарствено средство екстракт от ехинацеята е включен в листата на САЩ през 1950 г.

Растението съдържа биологично активни вещества от групата на полизахаридите с имуностимулиращо и противовъзпалително действие, флавоноидис аналгетично и антипиретично действие, етерични масла, производни на кофеиновата киселина, алкиламини и други. Най-активнто вещество, изолирано от ехинацеята, е ехинакозидът. Целият комплекс от органични вещества се характеризира с разнообразна фармакологична активност, която може да бъде резюмирана в следните няколко аспекта:

1. Имуномодулираща активност. Ехинацеята притежава свойството да стимулира продукцията на лимфоцити и макрофаги, а от там - и на интерферон и интерлевкин от тимусната жлеза, далака, тонзилите и лимфните възли. По такъв начин билката укрепва защитните сили на организма от инфекции и други остри заболявания. Тя притежава и антибактериални свойства спрямо едни от най-резистентните бактериални щамове, като протеус вулгарис, коринебактериум дифтерие, стафилококус ауреус и др. Противовирусните свойства са силно изразени спрямо вируса на грипа и вируса на херпес симплекс и др.

2. Противовъзпалителна активност. Екстракти от ехинацея оказват противовъзпалително и епителотонично-регенеративно действие, като ускоряват зарастването на рани, изгаряния и други кожни лезии. Това се обяснява с факта, че се потиска ензимът хиалуронидаза. Ехинацеята подкрепя структурата и интегритета на съединителната тъкан, стимулира фибробластите и подобно на кортикостероидите стимулира секрецията на надбъбречните хормони. Противовъзпалителната активност пък се обуславя от наличието на алкиламидната фракция.

3. Противотуморна активност. Ехинацеята упражнява по косвен път тумуростатичен ефект, изразяващ се в рязко стимулиране на имунната защита. Това действие на билката е особено демонстративно по отношение хемопоезата (кръвотворната система) през периода на химиотерапия или лъчетерапия. Екстракти от ехинацеята предотвратяват левкопенията и стимулират образуването на нови кръвни клетки. При около 85% от пациентите, третирани с екстракти на ехинацея, броят на левкоцитите е бил над 6000 и не е спадал дори при високи дози.

Екстрактите, получени от ехинацеята, са перспективно помощно средство при редица заболявания. Особено ценни са при онкоболни. Токсичността на екстрактитее незначителна, но въпреки това предписването им трябва да става от лекар. Продължителността на лечението не трябва да надвишава 2 седмици. Курсът може да се повтори след пауза от 2-4 седмици.

Неоперативен метод избавя от хемороиди

Неоперативен метод избавя от хемороиди

B днешно време проблемът с хемороидите е много актуален - той засяга около 30 процeнта от възрастното население. ...

Лечение на зъбите от кариесите

Лечение на зъбите от кариесите

За да бъдат защитени зъбите от вредното въздействие на микроорганизмите, учените предлагат да се прави ултратънко почистване на зъбната повърхност с помощта на силициеви наночастици. ...

Фитонцидите са антибиотиците на бъдещето

Фитонцидите са антибиотиците на бъдещето

Лечебните растения синтезират особен вид субстанции, характерни само за тях, наречени фитонциди. Те са аналогични с етеричните масла, с тази разлика, че са по-летливи. ...

Съвременни медикаменти обезболяват костни фрактури и оперативни рани

Съвременни медикаменти обезболяват костни фрактури и оперативни рани

Хроничната болка е една от основните причини за търсене на медицинска помощ. Причината вероятно се дължи на нарастващия брой възрастни хора с хронични заболявания, като ревматоиден артрит, остеоартрит и др. ...

Лечение на себорея с мед

Лечение на себорея с мед

Кора от дъб се раздробява и накисва във вряла вода в съотношение 1:5. Кипвасе 15-20 минути, запарва се 30-40 минути, прецежда се, добавя се мед по 1 с.л. на чаша. ...

Помощ при гърч в детската възраст

Помощ при гърч в детската възраст

Гърчът е неволево съкращение на една или повече мускулни групи със или без загуба на съзнанието. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести