Природните средства облекчават менопаузата

Природните средства облекчават менопаузата

Как се мият зъби на дете

Как се мият зъби на дете

Денталните лекари препоръчват на децата да поставят върху четката топче паста с големината на грахово зърно. Те трябва да я движат хоризонтално, вертикално и най-вече кръгообразно - сякаш пушек се вие от коминче. ...

Лечение на кeратоконус

Лечение на кeратоконус

Кератоконусът е очно заболяване, при което роговицата (най-предната прозрачна тъкан на окото) прогресивно се деформира и изтънява, като придобива неправилна конусоподобна форма. ...

Периодът, когато настъпват промени в менструалния цикъл с тенденция към прекъсването му, е известен като критическа възраст (климакс). Той представлява изчерпване на яйцеклетките, годни за оплождане, и рязко намаление на производството на полови хормони (естрогени). Периодът след пълното и окончателно спиране на менструацията е известен като менопауза.

Менопаузата се характеризира с промени в организма, което обуславя пъстрата картина на субективните оплаквания. "Топлите вълни", които се разпространяват по лицето, врата и гърдите, продължават понякога години наред. Нощните изпотявания, съпроводени с "топлите вълни", нарушават съня и изтощават жената, тя става нервна и раздразнителна.

Почти половината от жените в менопауза изпитват някакъв вид психоемоционално разстройство и често изпадат в депресия. Нарушава се способността им за концентрация на вниманието, отслабва паметта. Постепенно зачестяват оплакванията от страна на сърдечно-съдовата система: хипертонични кризи, болки в сърдечната област, повишени стойности на холестерола и т.н., тъй като естрогенните хормони са оказвали протективно действие до настъпването на менопаузата. Половите хормони оказват влияние и върху плътността на костите - при изчерпването им се развива остеопороза, която е рисков фактор за чести фрактури.

С цел да се облекчат оплакванията, настъпили по време на менопаузата, се препоръчват хормонални препарати, за да се компенсира липсата на естествени яйчникови естрогени. Това е т.нар. заместителна терапия. Най-често се предписват таблетки за перорално приложение, но има и пластири, които се залепват върху кожата и се сменят през 3-4 дни. В някои случаи под кожата се имплантират специални "топчета", които се подменят през 6-12 месеца.

Съществуват и медицински кремове за премахване на сухотата във влагалището. Хормоналните препарати се оказват подходящи за овладяване на симптомите на менопаузата в сравнително кратък период, като същевременно забавят развитието на остеопорозата и сърдечно-съдовите оплаквания, но не могат да повлияят върху емоционалното състояние на жената. Те причиняват и гадене, мускулни болки, набъбване на гърдите, които с течение на времето изчезват. По-съществени и сериозни странични явления от употребата на хормоналните препарати са повишаването на кръвното налягане, зачестяването на тромбофлебитите и на маточните кръвоизливи, както и рисковете от злокачествено израждане на матката и по-специално - на маточната шийка. Със сигурност този риск съществува и по отношение на рака на гърдата.

Най-важните противопоказания за прилагането на хормонални препарати са: тежки чернодробни заболявания, маточни кръвотечения и ерозио на маточната шийка. По тези и други съображения, голяма част от специалистите се ориентират към използване на препарати от растителен произход, които са лишени от горните странични ефекти. Независимо от по-слабата им терапевтична активност, при продължителна употреба резултатите са много обнадеждаващи и напълно удовлетворителни.

Изпитана рецепта при менопауза

Билкова комбинация от равни части жълт кантарион, дилянка, босилек, мащерка, хмел, мента. Приготвя се запарка и се приема по 1 кафеена чаша 3 пъти на ден в продължение на 1-2 месеца. Нощните изпотявания напълно изчезват, а топлите вълни престават да измъчват жените.

Вдигнете крака и се успокойте

Позата "краката горе до стената" се препоръчва срещу неприятните усещания в периода на менопаузата.

1. Седнете с дясната си страна успоредно на стената.
2. Изпънете краката напред и се отпуснете.
3. Сгънете коленете, легнете на лявата си страна, така че стъпалата и седалището ви да се опрат до стената.
4. Обърнете се по гръб, вдигнете крака и ги изправете така, че да легнат върху стената.
5. Сложете ръце върху корема и поемете дълбоко въздух. С ръцете трябва да усещате как коремът ви се повдига при вдишване и се отпуска при издишване.

Издишайте въздуха много бавно - това е важно. Именно издишването предизвиква чувство на отпускане. Останете в тази поза от 3 до 5 минути.

След това повторете същите движения по обратен път, за да се върнете в изходното положение.

Комбинирането на различни билки и лекарства е опасно

Комбинирането на различни билки и лекарства е опасно

Някои са несъвместими помежду си и с други терапевтични средства и медикаменти. Затова е нужно да познаваме качествата им и да ги прилагаме под лекарски контрол ...

Неволното изпускане на урина при жените

Неволното изпускане на урина при жените

Mного хора по света страдат от инцидентно или постоянно неволево изпускане на урина. ...

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Ритъмни нарушения на сърцето или т.нар. предсърдното мъждене

Около 10-15% от хората с този проблем нямат специални оплаквания ...

Проблемна кожа! Как да се справиш?

Проблемна кожа! Как да се справиш?

При пигментни петна: прави се настойка от 3-4 с. л. глухарче. Подслажда се с мед и се пие 5 пъти дневно по половин чаша; ...

Какви грижи изисква пъпът на новороденото

Какви грижи изисква пъпът на новороденото

Hяколко минути след раждането пъпната връв, която свързва плода с плацентата, се реже на 1,5 см от коремчето на новороденото и се връзва. ...

Рискови фактори за бронхиалната астма

Рискови фактори за бронхиалната астма

Бронхиалната астма е заболяване, което все по-често засяга хора, прекарали белодробни заболявания. Към рисковата група спадат също и работещите в замърсена среда ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести