Депресията се влияе от начина на хранене

Депресията се влияе от начина на хранене

Празниците стресират

Празниците стресират

Коледните и новогодишните празници са не само време за приятно общуване с роднини и приятели, за богато отрупани трапези и подаръци, но още и време на стрес, твърдят специалисти ...

Биологичният часовник, сверявате ли го?

Биологичният часовник, сверявате ли го?

Така ще избегнете появата на колебания както в настроението, така и в здравословното ви състояние. От устойчивостта на неговото функциониране зависи и хармоничността ни като цяло. ...

Съвременната наука е установила, че съществува пряка връзка и между консумацията на определени храни и някои заболявания. Например недохранването или непълноценното хранене могат да причинят хипогликемия със съпровождащи я симптоми като отпадналост, разсеяност, депресия.

Енергетичните нива в организма се повишават или понижават в зависимост от приетата храна, от нейното количество и качество и от биологичния часовник. Стресът и постоянното нервно напрежение могат да причинят умора и резки колебания в настроението. В такива случаи е препоръчително да се хапне, но не сладкиши.

Те съдържат рафинирани въглехидрати, предизвикващи рязко повишение на кръвната захар, която произведеният инсулин не е в състояние да разгради. Резките колебания в кръвно захарното ниво могат да причинят депресивни състояния. Те могат да се проявят с ускорена сърдечна дейност, треперене, изпотяване, отпадналост, безпокойство, често уриниране - синдром, дължащ се на рефлекторното освобождаване в кръвта на големи количества адреналин (последица от хипогликемията след поемането на големи количества въглехидрати).

Внезапното увеличение пък на инсулина предизвиква незабавно понижение на кръвната захар с последваща хипогликемия. В такива случаи е целесъобразно приемането на рафинирани въглехидрати, а не ориз, картофи, ябълки или други храни, които не предизвикват резки колебания в кръвно захарните нива. Храната трябва да се приема често, но на малки порции. За предпочитане са плодовете, диетичните бисквити, солетите, царевичните пръчици, сухарите и други.

Плодовете са най-подходящата храна за поддържане на енергията и на доброто настроение, тъй като съдържат плодова захар, която не предизвиква резки колебания в кръвнозахарните нива. Те повишават работоспособността, а съдържащите се в тях витамини и минерали са особено необходими за жизненоважните функции на организма и са катализатори при обмяната на веществата.

Витамините от група В играят роля за възникването на психоневрозите. Витамин В6 има съществено значение при депресивните състояния. Той взаимодейства с триптофана, респективно - със серотонина ("хормона на щастието"), чието ниво рязко намалява при състояние на депресия. Витамин В3 също взема участие в метаболизма на мозъчните клетки. Ниските му нива водят до безсъние, депресия, вътрешно напрежение, тревожност и безпокойствие. И този витамин взаимодейства с триптофана и серотонина.

Витамин В1 е изключително важен за нормалното функциониране на централната нервна система. Недостигът му причинява хронична депресия и безсъние. Витамин В12 спомага за синтеза на ацетилхолина в главния мозък. Това е един от най-важните медиатори при възникване на меланхолията. Заедно с фолиевата киселина те допринасят не само за подобряване на настроението, но стимулират и кръвотворението. Отношение към депресивните състояния имат и някои микроелементи: намаленото количество на калций в кръвта предразполага към депресия, а недостигът на магнезий причинява безпокойство.

Нерационалното хранене се отразява негативно върху нервно-психичното състояние на човека. Ето защо е необходимо да се спазват някои правила, които осигуряват нормалното протичане на метаболитните процеси в организма, както и поддържането на здравословното състояние:

1. Не пропускайте основните хранения.

2. Хранете се три пъти на ден.

3. Задоволявайте дневните потребности на организма от белтъчини, мазнини и въглехидрати, съобразно възприетите норми, като ги допълвате задължително с витамини и минерали.

Как тийнейджъра да привлече щастието

Как тийнейджъра да привлече щастието

На всеки тийнейджър е омръзнало близки да повтарят, че се намира в най-хубавите години. ...

Как да определим приоритетите си

Как да определим приоритетите си

Психолозите съветват по-често да правим ревизия на своите житейски цели, за да направляваме живота си в правилната посока. ...

Жени, никога не натяквайте грешките на мъжа си

Жени, никога не натяквайте грешките на мъжа си

Ако мъжът е помолил за помощ, значи има нужда от нея и е най-добре да му я дадете. ...

Посттравматичното стресово разстройство може да продължи години

Посттравматичното стресово разстройство може да продължи години

Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е вид тревожно разстройство, при което отключващият момент е травмиращо събитие. ...

Страхът от тъмното! Как да помогнем на детето?

Страхът от тъмното! Как да помогнем на детето?

Hай-често се страхуват от тъмното децата между 3 и 5 годинки. В тази възраст те не могат да разграничат реалното от въображаемото, защото все още не им достига логика. ...

Мъжете следват закона на логиката

Мъжете следват закона на логиката

Дамите повече и по-често се доверяват на емоциите си, докато мъжете се стремят да подчинят всичко на законите на разума. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести