Десет практични средства срещу простудата

Десет практични средства срещу простудата

Защо и кога се имунизира детето?

Защо и кога се имунизира детето?

В първите месеци след раждането бебето има добър имунитет. Той се дължи на антителата, които преминават в неговия организъм от майката. След това обаче те изчезват и детето става уязвимо. До 2-годишна възраст то се нуждае от предпазване ...

При бронхиална астма лечебните растения дават отлични резултати

При бронхиална астма лечебните растения дават отлични резултати

Болестта бронхиална астма е все по-често срещана, особено при лица, прекарали белодробни заболявания, както и при работещите в атмосфера, наситена с химически препарати, прах, влага. ...

Характерните симптоми на острите респираторни заболявания, като простудните са: слабост, главоболие, болки в мускулите, драскане в гърлото, хрема.

След няколко дни могат да се появят кашлица и повишена температура. Трябва да бъдете внимателни, защото понякога това състояние маскира по-сериозно заболяване. Ако секретите от носа добият жълто-зеленикав цвят, а болките в гърлото се засилват, може би става дума за сериозна инфекция - синузит или гнойна ангина. В такъв случай се налага непременно да посетите лекар, който да назначи специализирано лечение. Иначе може да се стигне до тежка интоксикация, поразяваща сърцето и ставите.

За да се предпазите от усложнения, при първите признаци на простуда трябва да реагирате бързо и да вземете съответните мерки. Най-важното е да не пречите на организма да се справи с атаката, като мобилизирате всичките му сили, включително и психическите, за победа над болестта.

Препоръчваме ви 10 изпитани народни средства, признати и от съвременната медицина.
Вода

Потопете ръцете и краката в топла вода за 10 минути, като постепенно повишавате температурата - от 35 до 42 градуса. Според лекарите организмът е по-уязвим към простуда, ако е обезводнен. Затова поемайте повече течности от обичайното: 40 мл на килограм тегло - например ако тежите 62 кг, са ви необходими 2,4 л дневно. При простуда студените напитки намаляват имунитета, а горещите действат зле на възпалените лигавици. Най-добре е да пиете вода със стайна температура. За да понижите повишената телесна температура, пийте топъл липов чай с мед, отвара от сушени малини или малиново сладко. Помага и червено вино, кипнато със захар и подправки - карамфил, канела, индийско орехче. Но от другите видове алкохол, както и от кафето, временно се откажете, защото обезводняват.

Топъл и влажен въздух

Сухият въздух действа зле на лигавиците на носа и гърлото, а влажният има благоприятно действие. Овлажнявайте помещенията със специален уред или като поставите върху отоплителния уред мокра кърпа или съд с вода. Много полезни са инхалациите: на 1 л вода са достатъчни 3-4 капки етерично масло или настойка от евкалипт или от мента. Процедурата се прави най-малко един час след хранене. След това поне още един час се въздържайте да ядете и да пиете. Инхалациите са противопоказни при телесна температура над 37,5, при кръвотечение от носа и при сърдечна или дихателна недостатъчност.

Мед

Този пчелен продукт съдържа противомикробно действие и активира защитните сили на организма. При възпалени горни дихателни пътища е полезно да държите в устата си по 1 ч.л. мед - 5-6 пъти на ден. Можете да си направите и лимонено-медена напитка от 100 г мед, сок от 1 лимон и 800 мл топла вода - пийте я през целия ден.

Билкови настойки

Лечебните растения намаляват отока на лигавиците и пречат на бактериите да се размножават. Залейте с 1 ч.ч. кипяща вода 1 ч.л. лайка (или дъбова кора, мента, евкалипт, конски босилек, жълт кантарион). След като билката престои 15 минути, прецедете и с течността правете гаргара на всеки час в продължение на не по-малко от 5 минути. Добре е билките да се редуват. Настойките от тях могат и да се пият.

Чесън

Фитонцидите, които се съдържат в него, убиват бактериите - достатъчно е да сдъвчете 1 скилидка на ден. Ако имате болен стомах или не обичате чесън, разрежете 3-4 скилидки, сложете ги на чинийка и я оставете в стаята: отделящите се фитонциди ще възпрепятстват размножаването на микробите във въздуха. При започваща хрема дишайте над счукан чесън, като запушвате последователно една от ноздрите и издишвате през устата.

Кромид лук

В него се съдържат съединения на сярата (особено ценен е алицинът), които се борят с бактериите. Срещу кашлица пийте чай от кромид: обелената и нарязана глава лук се залива с 1 ч.ч. вряща вода. След 3 минути течността се прецежда, подслажда се с мед и се пие веднага.

Хранете се правилно

Когато възпалението е налице, не прекалявайте с белтъчна и мазна храна, тъй като при нейното усвояване се губи доста енергия. Ако нямате апетит, не се насилвайте да ядете. За предпочитане е да поемате повече плодове и зеленчуци.

Витамини

Преди всичко ви е нужна ударна доза витамин С: той укрепва имунната система и възпрепятства проникването на вирусите в кръвта. Кивито е шампион по съдържание на витамин С. Той се съдържа в големи количества и в киселото зеле. Витамин А подобрява състоянието на лигавиците, които са своеобразни защитни филтри на организма. През есенно-зимния сезон ще си набавите необходимото количество провитамин А (каротин), като хапвате редовно моркови или тиква, която чисти и токсините от организма. Витамин Е участва във формирането на междуклетъчните вещества, на гладката мускулатура и на сърдечно-съдовите органи. Съдържа се в авокадото, в слънчогледовото олио, в орехите и в яйчения жълтък. Витамините от групата В, на които са богати зърнените и житните храни, помагат за преодоляване на изтощението на организма.

Сън

Усетите ли дискомфорт, останете на легло и спете повечко. Подложете си втора възглавница, за да облекчите оттока на секретите от носа и гърлото. Запомнете, че здравият сън е и отлична профилактика срещу инфекциите.

Положителни емоции

Американски учени от университета "Карнеги" смятат, че положителните емоции мобилизират вътрешните ни ресурси и че хората, неподвластни на тъгата, боледуват много по-малко от простуда и от остри респираторни възпаления. А щастливите, ако все пак се разболеят, оздравяват много по-бързо. Затова избягвайте стресовите ситуации, общувайте с ведри хора, четете весели книги, мислете си за хубави неща.

Ако не успеете да се справите за кратко време сами, потърсете лекар, за да избегнете усложненията.

Отравянето с храна зачестява през лятото

Отравянето с храна зачестява през лятото

Какви са симптомите, как да реагираме и как да се предпазим от това мъчително състояние ...

Синуитът и настинката при децата

Синуитът и настинката при децата

Децата до 5-6-годишна възраст боледуват често (3-5-7 пъти годишно) от остри вирусни инфекции на горните дихателни пътища (настинки). ...

Възпаление на венците по време на пубертет

Възпаление на венците по време на пубертет

Bъзпалението на венците при юношите не е рядко явление, но не може да се приеме като типична находка в този период от развитието на човека. ...

Сънят – необходимата почивка за нашия мозък

Сънят – необходимата почивка за нашия мозък

От неговото качество зависят нашата мисловна дейност и трудоспособността ни ...

Как да забавим стареенето на кръвоносните съдове

Как да забавим стареенето на кръвоносните съдове

Има начин процесът на стареене на кръвоносните съдове да се забави и отложи с времето. ...

Хроничната умора и нейните симптоми

Хроничната умора и нейните симптоми

C наближаването на пролетта е възможно да изпитвате умора и отпадналост. Когато обаче това състояние е постоянно, тогава говорим за Синдром на хронична умора. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести