Какви опасности крият слънчевите изгаряния

Какви опасности крият слънчевите изгаряния

Първи сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти

Първи сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти

България е на предпоследно място в Европа по качество на кардиологичните грижи. Две трети от българите умират от сърдечно-съдови заболявания. Първенци сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти. ...

Кои са симптомитe, издаващи рубеолата

Кои са симптомитe, издаващи рубеолата

Pубеолата се предизвиква от вирус, който се предава от човек на човек по въздушно-капков път. ...

Лятото е сезонът за почивка на море, за разходки по плажа и за събиране на красив слънчев загар. Нерядко обаче се стига и до слънчеви изгаряния.

Всеки от нас познава неприятните последствия от прекомерното излагане на слънце без употребата на предпазни средства. Специалистите предупреждават, че тежки поражения върху кожата може да нанесе не само слънчевата радиация, но и облъчването в солари-ум.

Няколко часа след излагането на слънце се появяват и първите симптоми на изгарянето - общо неразположение, зачервяване на кожата, болезненост, оточност.

Кожата става чувствителна, суха и топла на допир, а при по-тежки изгаряния по повърхността бързо се появяват мехури, които се увеличават по обем и лесно се разкъсват. В зависимост от тежестта и площта на изгарянето се нарушава и общото здравословно състояние - повишава се телесната температура, появяват се втрисания, болки в главата и мускулите, отпадналост и лесна умора. Симптомите, причинени от слънчевото изгаряне, са най-тежки през първите часове и дни. Зачервяването (еритемът) преминава за различен период от време - от няколко дни до една-две седмици - в зависимост от степента на изгаряне и чувствителността на кожата. Седмица след изгарянето увредените слоеве на кожата започват да се белят и на тяхно място се появява нова, по-светла и нежна кожа.

Причина за неприятните изгаряния е въздействието на ултравиолетовите лъчи, които са невидими за човешкото око. Слънчевите лъчи в този спектър причиняват сериозни поражения върху кожата на тялото и на организма като цяло.

Как всъщност се получава приятният слънчев загар и потъмняването на кожата?

Ултравиолетовите лъчи провокират производството на меланин в клетките на епидермиса, което води до потъмняване на кожата. Познати са два вида. Тези от типа алфа предизвикват бърза пигментация (до 10-20 минути след излагането на слънце). Ултравиолетовите бета лъчи причиняват индиректно потъмняване, предхождано от зачервяване (еритем) на засегнатата зона.

В стремежа си да получим възможно най-тъмен тен често забравяме, че образуването на меланин всъщност е защитна реакция на клетките на повърхностния слой на кожата срещу слънчевата светлина. Дори когато няма ярко и пряко слънчево греене, не забравяйте да използвате слънцезащитни препарати, тъй като и при облачно време кожата не е защитена от вредните UV лъчи. Дерматолозите напомнят: светлата кожа, чийто епидермис съдържа по-малко меланин, е предразположена в по-голяма степен към слънчево изгаряне. Успоредно с това по-мургавите и чернокожите също са уязвими към вредните UV-лъчи. При тях, макар и рядко, също има опасност от неприятни инциденти.

Леката форма на слънчево изгаряне обикновено предизвиква дискомфорт. В по-тежките случаи могат да настъпят значителни усложнения, като дехидратация, продължително главоболие и инфектиране на появилите се мехури и рани. Постоянното излагане на слънце променя трайно еластичността и свежестта на кожата. То повишава риска от редица кожни заболявания и дори от развитие на кожен рак.

Соковете се включват в менюто на бебето след 6-ия месец

Соковете се включват в менюто на бебето след 6-ия месец

Доскоро се смяташе, че на кърмачетата трябва да се дават плодови сокове още на 3-4-ата седмица, а месец по-късно се препоръчваше детското меню да се разнообрази с допълнителна храна, като зеленчуково пюре ...

Причини за стомашно-чревните разстройства

Причини за стомашно-чревните разстройства

Летният сезон е период на слънчеви изгаряния, летни алергии, топлинни и слънчеви удари, ухапвания от насекоми, храносмилателни разстройства. ...

Коремните болки при децата

Коремните болки при децата

Болката като клиничен симптом в детската възраст се определя като неприятно емоционално усещане, което се дължи на тъканна увреда, променяща поведението на детето. ...

Как да се предпазим от остеопорозата

Как да се предпазим от остеопорозата

След като навършат 50 години, две трети от жените изпитват недостиг на костна тъкан. Според специалистите това не е резултат от климакса, който всъщност само ускорява процеса. ...

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

Интраваскуларната ултразвукова диагностика е модерен метод за ултразвуково изследване на артериите. ...

Какво представлява Аюрведа

Какво представлява Аюрведа

Това е цялостна система за поддържане на тялото, подход към живота, връзка между ума, духа и тялото. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести