Как да изберем слънчеви очила

Как да изберем слънчеви очила

Характеристики на хранителните добавки

Характеристики на хранителните добавки

През последните години много се говори за различни субстанции, носещи името "хранителни добавки" ("суплементи"), като се изтъква тяхното профилактично или лечебно действие при редица състояния и заболявания. ...

Минералните води са балсам за стомаха

Минералните води са балсам за стомаха

Xидрокарбонатните води притежават лечебни качества и свойства. На тях дължат световната си слава френският курорт Виши и чешкият Карловивари. У нас такива извори има в ...

Cлънчевите очила с диоптри са сравнително ново откритие, за това пък класическите "тъмни очила против слънце" са познати от дълбока древност. Явно предците ни са съзнавали нуждата от тях. За първи път те са открити в гробницата на Тутанкамон. Египетският фараон предпазвал очите си от слънчевите лъчи с тънки люспи от изумруди, съединени с бронзови пластинки. Скъпоценните камъни останали предпочитан материал за изработване на тези аксесоари до Средновековието.

Тогавашните производители добавяли към стъклото рубини и сапфири, като по този начин подобрявали качеството му и нивото на защита. Наполеоновите войници покривали очите си със сажди и ги фиксирали с лак по време на походите си в Африка. А жителите на северните ширини намерили далеч по-евтин начин за защита от слънцето - правели си "очила" от кости със съвсем тесни отвори. Едва през ХХ век, с развитието на технологиите и появата на нови и по-евтини материали, очилата станали масови.

Сега те са неделима част от аксесоарите, допълват тоалета и са толкова подвластни на капризите на модата, колкото и дрехите. Точно това е причината често при избора на слънцезащитни очила да се ръководим от модела, а не от качеството.  Водещ се оказва критерият "прилича ми не ми прилича", докато качеството на стъклата остава на заден план. А това може да доведе до непоправими последици, до трайно увреждане на зрението.

Основното предназначение на този аксесоар е да защити очите ни от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето. Ако не притежава такива качества, просто не ни е необходим и може само да ни създаде проблеми. Зад тъмните стъкла зениците се разширяват. Ако стъклата на притежават UV-филтър, ултравиолетовите лъчи проникват дълбоко и поразяват ретината. За съжаление все още нямаме нужните познания да разпознаваме качеството на слънцезащитните очила и да разчитаме означенията на тях и на етикетите им.

Ето и какво показват конкретните надписи: - Meet ANSI UV Reguirements, Special purpose, UV-400 означава, че тези очила поглъщат практически всички (не по-малко от 99%) ултравиолетови лъчи. Всички очила, които се предлагат в специализираните оптични магазини, са от тази група.

Надпис Cosmetic гарантира в най-добрия случай 70% защита, но по-често е значително по-ниска. Тези очила са най-вече за красота, а не за предпазване на очите.

При очилата с надпис General UV-факторът е задължителен, обаче може да не е максимален. Най-често такива са аксесоарите в модните бутици. Но сред тях има и маркови очила с максимална защита. Много погрешно е да смятаме, че факторът на защитата е пряко свързан със степента на затъмнение на стъклата. Дори абсолютно прозрачни очила могат да ни защитят от слънцето, като в същото време се запазва стопроцентовата видимост.

Европейските стандарти, които вече са задължителни и у нас, разделят слънцезащитните очила на 5 групи според степента на затъмнение на стъклата. Съответният номер трябва задължително да е означен на етикета или на рамката на самото изделие. Преди да купите, задължително проверете цифрата, защото тя определя приложението на очилата.  Друга често срещана заблуда е, че единствено стъклените "окуляри" са качествени.

Съвременните полимерни материали притежават  всички качества на стъклото, а освен това имат и някои предимства. Например те са по-малко травматични, при счупване не нараняват очите. Затова се препоръчват при шофиране, при занимания със спорт и за деца. Освен това са много по-леки и удобни за носене. Но не трябва да изпадаме в другата крайност и напълно да отричаме стъклото. Модерните технологии за облекчаване и термично закаляване позволяват стъклените модели да запазят мястото си на пазара.

Най-икономичният вариант са акрилните стъкла.Те почти не тежат и се удобни за носене. Проблемът е, че се драскат много лесно и стават вредни за очите. Големи фирми вместо акрил използват поликарбонат. Той е лек, не се драска, а също така не се изкривява. Хората, които използват диоптрични очила, често забравят да предпазят очите си от вредните ултравиолетови лъчи.

На пазара се предлагат достатъчно стъкла с UV-защита и за техните нужди. Погрешно е и мнението, че децата нямат нужда от слънчеви очила. При тях е от особена важност да се спазват стриктно правилата за избор според качеството.  В никакъв случай не им позволявайте да носят очила, купени от сергии. По време на почивката на море това е често срещана практика.

Детските слънцезащитни очила, закупени от оптика, са произведени от специални материали, съобразени с чувствителността на децата към алергии. Има и модели, които се прикрепят с удобни и красиви ластици,за да стоят стабилно на главичката на детето. В същото време и родителите трябва да правят своя избор само в специализираните магазини. В оптиките не се предлагат единствено скъпи модели. Има и по-достъпни, но с гарантирано качество и достатъчна защита.

Този аксесоар не е сезонен, както често мислим. Използването на защитни очила през зимата също е необходимо, особено при сняг, който отразява лъчите. Не забравяйте, че присвитите очи при слънце са най-честата причина за появата на мимическите бръчки. Така че използването на този аксесоар ще съхрани и красотата ни. От всичко казано до тук става ясно, че трудно можем да се защитим максимално от ултравиолетовите лъчи на слънцето само с един чифт очила. Както имаме по няколко чифта обувки за различни случаи, така трябва да си набавим и подходящи слънчеви очила за града, за почивка в планината или край морето, за шофиране.

Пилешкото месо е по-богато на белтъчини от свинското

Пилешкото месо е по-богато на белтъчини от свинското

Но наистина ли трябва да ограничим пилешкото през зимата? Всъщност то заема значително място в съвременната кухня и консумацията му е на сравнително високо ниво. ...

Пържените картофи и скарата са вредни

Пържените картофи и скарата са вредни

Лято е, горещините стават все по-нетърпими. А бирата все по-желана. С неизменните пържени картофки към нея. И със скаричката - пържолка, кюфтенце, кебапче... ...

Зехтинът и лечебните му свойства

Зехтинът и лечебните му свойства

Лечебното му въздействие е най-силно изявено при жлъчните, чернодробните и стомашните заболявания. Консумацията му е добра профилактика на инфаркта и на рака. ...

Шипковият чай подсилва имунитета

Шипковият чай подсилва имунитета

Шипковият храст е широко разпространен у нас. Цъфти от май до юли, а плодовете му узряват през есента. ...

Полезни съвети за язвена болест и страдащите от язва

Полезни съвети за язвена болест и страдащите от язва

Предлагам няколко съвета, свързани с храненето и начина на живот, които ще облекчат неразположенията и дискомфорта на страдащите от язвена болест. ...

10 причини, за да се усмихваме

10 причини, за да се усмихваме

Избягвайте стреса, мислете позитивно и бъдете здрави и щастливи чрез най-естественото лекарство и най-доброто средство за общуване. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести