Проблем с преяждане

Проблем с преяждане

Здравословното хранене като профилактика на заболявания

Здравословното хранене  като профилактика на заболявания

Класически пример за естествена, органична храна, са житните зародиши заедно със стеблата. В менюто ни трябва да има достатчно протеини, витамини, микроелементи, фибри и вода. ...

Как да се предпазим от салмонела

Как да се предпазим от салмонела

Широкото разпространение на Salmonella в целия свят отразява порочния кръг на приготвянето на храна в индустриални условия. ...

Kалендарът занапред е пълен с празници, което означава начало на един гастрономически маратон. Българинът обича трапезата му да е пълна и на нея да има от пиле мляко. Душата може и да се наслаждава на "вкусния" разгул, но не и организмът, на който се отваря много работа, често пъти непосилна.

Ако хапвате от всичко, но в ограничени количества това е единият начин да се предпазите от стомашни неразположения. Но в случай че трудно слагате спирачки на апетита си, на помощ могат да ви дойдат медикаменти, които подпомагат храносмилателния тракт. За да разберем точно какви се предлагат на пазара и как действат, разговаряме с магистър фармацевтката от столичната аптека.

Някои от препаратите, които се използват при затруднения в храносмилането, са на ензимна основа. - Такива са мезим форте и креон. Приемането на допълнително ензими позволява по-добре да се преработи храната. По този начин дискомфортът, който се изразява в чувството на тежест в коремната област, изчезва. И двата медикамента се приемат по време на хранене.

Еспумизан и дуспаталин принадлежат към друга група медикаменти, които носят облекчение, като гонят газовете в червата. Те се вземат непосредствено преди хранене, за да могат да се усвоят от организма, и когато храната преминава в червата, да не образува газове и подуване на корема. Лекарствата могат да се приемат и от хора, които страдат от колитили язва, тъй като те участват само в процеса на храносмилането.

Срещу киселини, получени най-често след "злоупотреби" с храни и напитки (най-вече вино), съществува голяма група медикаменти, към която спада и много ефикасният и качествен нексиум. Тези лекарства се приемат по схема - вземат се 2 или 3 пъти на ден, непосредствено при  появата на киселините. В случай че се пият системно, се препоръчва това да става само вечер.

Съвременните медикаменти имат дългосрочен период на действие - 12 и 24 часа - напомня фармацевтката. Дори добре познатият и често прилаган ранитидин (150 мг) влияе в рамките на 12 часа. Когато лекарствата се приемат вечер, те намаляват риска от образуването на допълнителни киселини.

Широко рекламираните ефервесцентни таблетки алказелцер против главоболие и киселини след алкохолни подвизи съдържат аспирин и натриев бикарбонат (хлебна сода). Чувала съм за различни домашни рецепти с витамин С плюс други добавки, но, общо взето, нямат ефект.

При консумация на алкохол от черния дроб се отделя ензимът алкохолдехидрогеназа. Той циркулира в организма в определено количество. В момента, в който се приеме повече алкохол, този ензим се изчерпва поради това алкохолът започва да се разгражда наполовина, като се образуват ацетонови и кетонови съединения, с които организмът се натравя.

Всички неприятни усещания се дължат точно на това. Ден по-късно процесите в организма се нормализират и алкохолдехидрогеназата започва отново да се отделя и да доразгражда алкохола. Фармацията няма как да помогне, освен като тушира неприятните ефекти - киселини и главоболие.

Дори и с приема на най-безобидните медикаменти трябва да се внимава. Защото е ясно, че няма такива, които само да лекуват. Мезим и еспумизан почти нямат странични действия, тъй като действат единствено в червата и подпомагат пасажа на храната. Докато лекарствата за киселини например могат да причинят замайване и главоболие. Ако човек приема и други препарати, те могат да усилят и намалят действието им.

Хората, които имат констипация, също изпитват неприятното усещане на подуване и тежест. Според статистиката всеки четвъртиу нас страда от запек и съпътстващите го здравни проблеми - газове, хемороиди, затлъстяване, разширени вени и т.н. В аптеките се предлага широка гама от медикаменти, които подпомагат отделителната система.

Много добър ефект има дуфалак. Той е с по-меко действие и се предлага под формата на сашети, пълни със сироп. Има свойството да увеличава водното съдържание в червата, като по този начин подпомага по-лесното изхождане. Мукофалкемедикаментна растителна основа и също има меко действие. Той, както и дуфалак, не предизвикват привикване. Двете лекарства са щадящи и могат да се употребяват доста дълго време (не само при нужда). Под формата на капки е дулколакс, който действа по-силно от другите медикаменти. В групата на хранителните добавки са т.нар. слабителни бонбони лаксатолисена (на таблетки).

При дълга употреба обаче към сената се развива привикване и трябва да се взима в по-големи количества, за да подейства. Специално за слабителните смятам, че е добре да се сменят - казва фармацевтката. - Тогава те действат най-ефикасно. Защото организмът не привиква толкова към самия продукт, колкото към приетата дозата. За да подейства, тя трябва да се увеличи. А ако медикаментите се редуват, няма да има никакъв проблем.

Черният ориз е богат на антиоксиданти

Черният ориз е богат на антиоксиданти

Антиоксидантите при черния ориз могат да предотвратят увреждането на ДНК, да поглъщат вредните молекули, следователно, забавят и остаряването на човешкия организъм. ...

Алкохол и мазни храни възпаляват панкреаса

Алкохол и мазни храни възпаляват панкреаса

Oстрият панкреатит е едно от най-тежките заболявания на корема, което за съжаление все още е съпроводено от висока смъртност. В основата му е самосмилането на задстомашната жлеза от нейните собствени ензими ...

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Кои храни са канцерогенни и кои ни защитават от злокачествени образувания

Установено е, че в 32-35% от случаите на рак може да се постигне превенция чрез промяна в храненето ...

Шипката помага на имунната система

Шипката помага на имунната система

Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...

Флуорни капки и таблетки пазят децата от кариес

Флуорни капки и таблетки пазят децата от кариес

Профилактиката на кариеса при децата представлява схема за приемане на точно определено количество флуор, за да се благоприятства минерализацията на зъбите преди и след поникването им. ...

Махмурлук

Махмурлук

Изследователят Ричард Матис и неговият екип от Калифорнийския университет създадоха прибор, с чиято помощ човек може да си спести главоболието след употребата на алкохол. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести