Прегръщайте децата си за да израстнат здрави и щастливи

Прегръщайте децата си за да израстнат здрави и щастливи

Стимулирайте интелекта на детето

Стимулирайте интелекта на детето

Постиженията през първите седем години определят в голяма степен по-нататъшното развитие ...

Грипа при децата до 18-годишна възраст

Грипа при децата до 18-годишна възраст

Децата са сред най-застрашените от грипа и неговите усложнения. ...

Малкото момиченце може да гушкате и да му давате всичките ласки на света, но с момченцето трябва да сте по-обрани и по-сдържани в израза на чувства, защото ще става мъж. Това криворазбрано схващане се среща до ден-днешен.

Момченцата се нуждаят не по-малко от момиченцата от физически контакт с родителите. За тях е също толкова необходимо да ги носят на ръце, да ги люлеят, да ги галят и целуват. Тези прояви на любов играят решаваща роля в развитието до 7-8-годишна възраст, давайки усещане на сигурност, близост, спокойствие и комфорт. Те не само внушават закрила на децата, но сигнализират и за разбиране с човека, който се грижи за тях. Момичетата и момчетата, отглеждани без ласки в ранното си детство, когато пораснат, настойчиво търсят компенсация на своята незадоволена потребност от нежност и внимание.

Според психолозите бебетата, които не са оставяни да плачат през първите месеци от живота си, а са били успокоявани навреме, порастват по-спокойни. Особено важен е контактът при кърмене. Детето трябва да усеща плътен допир до тялото на майката и да се чувства обгърнато отвсякъде. Дори когато ползвате адаптирано мляко, направете всичко възможно да приближите максимално процеса на хранене до естествения. Гушнете бебето, галете го, говорете му и го гледайте в очите.

Специалистите препоръчват да докосвате малките деца по ръцете, крачетата и главата. Освен приятно, това е и полезно. Ласките могат да бъдат част от всекидневните дейности и игри. Когато преобличате бебето, протегнете ръчичките му настрани и нагоре, после ги преплетете над гърдите в прегръдка. Раздвижете крачетата, погалете дланите, масажирайте нежно челцето. След навършване на два месеца е добре да правите масаж всеки ден след сутрешния тоалет или през деня, преди хранене. Извършвайте леки, поглаждащи движения от китката към рамото, от средата на гърдите настрани по гръдния кош, от гърба към кръста. Коремчето галете по посока на часовниковата стрелка около пъпа, като постепенно разширявате кръга до хълбоците. С леко пощипване на крачетата и същевременно заглаждане масажирайте от петите към бедрата. Желателно е да ползвате бебешко олио, което прави допира особено нежен. Не забравяйте да затоплите дланите си, като преди това свалите от ръцете пръстени и гривни.

Когато детето е разстроено и нервно, гушнете го, за да се успокои. Ласките позволяват на възрастните да разберат желанията на все още неговорещото дете и да предотвратят възникващи стресови състояния. Физическият контакт е един от най-важните стимули за развитието на централната нервна система. Той усилва имунитета, активизира работата на стомашно-чревния тракт и участва в създаването на добри условия за растеж.

С порастването децата започват да реагират по различен начин на проявите на родителска любов. При момчетата намалява потребността от прегръдки и целувки, но не и от физически контакт. Нежностите се заменят от шеговито потупване по рамото и по гърба, от "мечешки" прегръдки, от разрошване на косата. Този допир е толкова безценен, колкото милувките в ранна възраст. При момичетата потребността от ласки расте и достига своя максимум около 11-годишна възраст. В този период девойките силно се нуждаят от физически допир, внимание, подкрепящи погледи. Бащите имат специална роля и трябва да бъдат активни, а не да странят от порасналата дъщеря.

От една страна, в преходния етап момичето трябва да изгради положително отношение към собствената си личност. Ако родителите и отделят необходимото внимание, тя се чувства уверена и междинният период преминава сравнително спокойно. От друга страна, на тази възраст се осъзнава в по-голяма дълбочина принадлежността на женския пол, която се свързва не само с добрия външен вид и привлекателността, а и с нежността и проявата на грижовност към околните.

При подрастващите потребността от родителски прегръдки постепенно намалява, но има моменти, когато те са особено необходими. Например когато детето е получило физическа травма, преживява емоционален стрес или силно вълнение, когато е много уморено или болно, при силна уплаха и след тъжни събития.

Недоспиването е причина за ниски оценки в училище

Недоспиването е причина за ниски оценки в училище

Учениците в началните класове трябва да спят не по-малко от девет часа в денонощие ...

Детската церебрална парализа -причини и превенция

Детската церебрална парализа -причини и превенция

Възможно най-ранната адекватна интервенция често позволява да "се наваксат" до 100% моторните, говорните и психичните проблеми ...

Нека тийнейджъра сам да взема решения

Нека тийнейджъра сам да взема решения

Не пазете юношата от всичко, ако искате да стане самостоятелен, отговорен и щастлив човек ...

Ниският успех в училище може да се дължи на мигрена

Ниският успех в училище може да се дължи на мигрена

Като основни фактори за младежка мигрена се сочат стресът, вирусните инфекции, проблемите със съня, прекомерното спортуване, злоупотребата с обезболяващи. ...

Общуване между родители и учителите

Общуване между родители и учителите

Много е трудно да се говори с тийнейджър, когато се налага да общувате с негови преподаватели ...

Децата, тяхното упорито "не" и противопоставяне

Децата, тяхното упорито "не" и противопоставяне

Когато се чувстват несигурни, изплашени или просто не харесват нещо, децата не се притесняват да заявят "Не, не искам" ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести