Рискови фактори за образуване на камъни в бъбреците

Рискови фактори за образуване на камъни в бъбреците

Кои са начините за справяне с булимия нервоза

Кои са начините за справяне с булимия нервоза

Пациентите с булимия се нуждаят от комбинирано лечение, което обикновено включва антидепресанти и психотерапия. При тежките случаи е необходима хоспитализация за балансиране на жизнените функции. ...

Цветолечение - цветовете също могат да лекуват

Цветолечение - цветовете също могат да лекуват

Хромотерапията (от гр. hroma цвят) е медицинско направление, което използва въздействието на цветовата гама върху психоемоционалното състояние на хората. Още от времето на палеолита човекът се е стремял към съзвучие със заобикалящия го свят ...

България спада към ендемичните райони по отношение на бъбречнокаменната болест (БКБ) и се характеризира със значително по-висока честота на заболяването от средната за Европа. Водата, която пием, е мека, поради което сме по-склонни към образуване на камъни в бъбреците, отколкото живеещите в райони с твърда вода. Наличието на конкременти се смята за състояние, а бъбречнокаменната болест, се изявява с характерна симптоматика, като коликата е нейният най-фрапантен израз.

Какво причинява образуването на камъни в бъбреците?

Високото ниво на калций в урината.

Калцият влиза в състава на бъбречните камъни с над 85% участие. Това обаче не означава, че трябва да се предпочита храна, бедна на калций. В храносмилателната система химичният елемент се свързва с оксалатите и по този начин те не се превръщат в камъни в бъбреците. Когато организмът не приема достатъчно калций, се повишава риска от развитието на литиаза. Високото ниво на калций може да е вследствие на анатомичен дефект в бъбреците, както и на нарушен метаболизъм.

Наличие на повишено количество оксалат в урината.

Оксалатът е органично химично съединение, което, свързвайки се с калция, формира изключително твърди камъни. Оксалатите попадат в организма с храната, но могат да се образуват и в черния дроб като отпадни продукти от някои метаболитни процеси. Намаляването на тяхното количество (регулирано с хранителна диета) е в състояние да понижи образуването на оксалатни камъни в бъбреците.

Наличие на завишени нива пикочна киселина в урината.

Пикочната киселина е отговорна за образуването на около 10% от бъбречните камъни и причинява заболяването подагра. Ако урината е кисела, пикочната киселина не се разтваря. Получават се кристали, които пък формират бъбречните камъни.

Липса на достатъчно цитрати в урината.

Цитратите потискат литиазата. При нормална концентрация те пречат на образуването на калциево-оксалатни кристали и на формирането на бъбречни камъни.

Недостатъчно количество приета вода и малък обем урина.

Недостатъчният прием на вода, обилното изпотяване, горещият климат могат да отключат процеса на образуване на камъни в бъбреците. Дехидратация на организма причиняват и някои проблеми в храносмилателната система (хронична диария, колит и болест на Крон). Достатъчният дневен прием е около 2 литра (за мъжете) и до 1,5 литра (за жените). Ако не се пие достатъчно вода, няма да помогне нито диета, нито медикаментозно лечение.

Допълнителни рискови фактори са ниските нива на магнезий и високите на цистин и натрий в урината, нарушената киселинност на урината и инфекциите на пикочно-половата система.

След образуването на първия камък в бъбреците съществува голям риск от повторен епизод. Ако не се вземат предпазни мерки, при 50% от пациентите се появява нов конкремент в рамките на пет години. Когато говорим за 10-годишен период, възможността за образуване на втори камък нараства до 75%. При някои болни литиазата е особено активна, приблизително 10% от всички страдащи от бъбречнокаменна болест получават над 10 камъка през живота си. В някои случаи се стига до образуване на камък всеки месец, особено ако не се вземат адекватни предпазни мерки.

Лечение на радикулит с мeд

Лечение на радикулит с мeд

Втрива се мед в зоната на болката. Кожата трябва да е загрята. Най-добре е процедурата да се прави преди сън; при по-ясно кръстен радикулит, болки в мускулите и нервите преди лягане в болезнените места ...

Латентния диабет – характеристика и лечение

Латентния диабет – характеристика и лечение

Неотдавна ендокринолозите описаха още една форма на диабет, наречена латентен автоимунен диабет при възрастните(LADA). ...

Помощ при гърч в детската възраст

Помощ при гърч в детската възраст

Гърчът е неволево съкращение на една или повече мускулни групи със или без загуба на съзнанието. ...

Шизофренията се повлиява от медикаменти и иднивидуална терапия

Шизофренията се повлиява от медикаменти и иднивидуална терапия

Никога не бива да се спира приемът на хапчетата самоволно, дори когато болният се почувства по-добре. ...

Хемороидите се лекуват преди всичко с билки

Хемороидите се лекуват преди всичко с билки

За да се постигне добър ефект обаче, най-напред трябва да се променят начинът на живот и храненето. Оперативно лечение се предприема само когато са изчерпани всички консервативни средства. ...

Алергиите дебнат и през есента

Алергиите дебнат и през есента

Растения, плесени и домашен прах могат да предизвикат реакция на свръхчувствителност ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести