Безсънието се преодолява най-добре с естествени средства

Безсънието се преодолява най-добре с естествени средства

Видове херпесни вируси

Видове херпесни вируси

Семейството на херпесните вируси е голямо - известни са над 70 разновидности. Отличителна черта на всички е тяхната латентна форма. ...

През есента трябва да сме внимателни към здравето си

През есента трябва да сме внимателни към здравето си

Витамините от група В действат като противоотрова срещу депресивни настроения ...

Състоянието може да се подобри чрез промяна на начина на живот, с физически упражнения, масажи, балнеотерапия и морелечение. Препаратите на хормонална основа въздействат върху биологичния ни часовник без странични ефекти

Cънят настъпва в резултат на успокояване на мозъчната кора, която е във възбудено състояние през деня. Той протича в две фази. Първата е придружена от бързи движения на очите и тогава сънуваме. С напредването на нощта тя преминава във втора фаза - по-дълга, която се прекъсва от краткотрайни периоди на повърхностен сън.

Когато мозъчните клетки в по-голяма или по-малка степен останат във възбудено състояние, се появява безсънието. То е състояние, което се изразява в нарушение на заспиването, продължителността и дълбочината на съня. При продължително безсъние се появяват главоболие, сънливост, отпадналост, лека физическа и умствена умора.

Безсънието може да се съчетае с други разстройства на съня. При огнища на възбуда в сетивната част на мозъчната кора безсънието се редува често с ярки, понякога мъчителни сънища. Когато възбудата е в говорно-двигателната зона на мозъчната кора, е налице бълнуване, изговаряне на несвързани думи. А ако е в моторните зони, под въздействието на двигателните механизми се извършват сложни движения на крайниците, на главата или ходене на сън (сомнамбулизъм) без следи от спомен.

Причините, които водят до безсъние, са сложни и разнообразни. Редица обстоятелства могат да смутят временно заспиването и нормалното протичане на съня у здравия човек. Такива фактори са: силно душевно изживяване, умствена или физическа преумора, стресови ситуации, силна тревога, силен и продължителен шум, студ или горещина, преяждане, нощни гуляи, злоупотреба с кафе, алкохол, смяна на леглото и т.н. Това епизодично безсъние протича, общо взето, временно, явява се за една нощ, сънят е повърхностен с чести събуждания. Но когато се повтаря многократно, безсънието може да премине в по-тежка форма и да доведе до редица разстройства.

Тежките форми на безсъние обикновено са израз на други общи заболявания на организма и по-специално на централната нервна система.

В това отношение роля играят болестите, протичащи с висока температура (ангина, сепсис, грип, пневмония, дизентерия), състояния, свързани със силна болка (зъбобол, мигрена, сърдечен инфаркт, жлъчна и бъбречна криза), хипертонични кризи, пристъпи от стенокардия, сърдечен инфаркт, заболявания на нервната система (менингит, енцефалит, тумори на главния мозък), отравяния с тежки метали и други. Такова симптоматично безсъние протича тежко и е с лоша прогноза, не се поддава на лечение. Само прилагането на много силни аналгетици, включително опиати, могат временно да облекчат състоянието.

При леките форми на безсъние е достатъчно да се отстранят преди всичко външните дразнещи фактори и да се урегулира начинът на живот.
Положителна роля играе закаляването на организма чрез физически упражнения, масажи, балнео- и морелечение.

При средните форми на безсъние е необходимо най-напред да се проведе обстойно изследване с оглед изясняване действителната причина, предизвикваща безсънието, и тогава да се приложи адекватно лечение.

Синтетичните сънотворни средства довеждат организма до състояние, подобно на физиологичния сън, но тяхната продължителна употреба предизвиква привикване и в отделни случаи - пристрастяване и увреждане на черния дроб и кръвотворенето. От тази гледна точка много по-рационален метод на терапия е този, при който се предпочитат средства от природен произход, които, макар и по-бавно, предизвикват сънотворно действие.

Спирулината хем вталява, хем укрепва имунитета

Спирулината хем вталява, хем укрепва имунитета

Един изумителен жив организъм, съществуващ отпреди 2-3 хиляди години, спирулината принадлежи към синьо-зелените водорасли. Доказано е, че осигурява 90% от кислорода на Земята и потенциално 80% от естествената храна. ...

Как стволовите клетки избавят от "перде" на окото

Как стволовите клетки избавят от "перде" на окото

Катарактата, наричана от народа "перде" на очите, е много разпространено заболяване в третата възраст ...

Първа помощ при слънчево изгаряне

Първа помощ при слънчево изгаряне

При прекомерно излагане на слънце кожата изгубва своята еластичност, променя се релефът. Какви мерки да предприемете, ако сте получили слънчево изгаряне. ...

Лазерната корекция на зрението

Лазерната корекция на зрението

Несъответствията в пречупвателната сила на окото - късогледство (миопия), астигматизъм и далекогледство (хиперметропия) се коригират най-често с очила или контактни лещи. Но с развитието на очната хирургия се появяват разнообразни съвременни процедур ...

Аналната фисура и лечение

Аналната фисура и лечение

Cлед хемороидите аналната фисура е второто най-често срещано заболяване на ануса. Фисурата представлява цепковидна раничка, разположена вертикално в аналния канал на нивото на сфинктера, т.е. от ръба на ануса до 1-2 см навътре. ...

Мазнините по кръста са опасни и при нормално тегло

Мазнините по кръста са опасни и при нормално тегло

Излишните мазнини в областта на талията показват повишен риск за здравето ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести