Затлъстяването при децата. Опазете ги!

Затлъстяването при децата. Опазете ги!

Профилактика на зъбите или какво е добрата орална хигиена

Профилактика на зъбите или какво е добрата орална хигиена

Kлиничната орална хигиена е част от профилактиката на кариеса и на пародонталните заболявания ...

Китайски учени изследват акупунктурата със супермодерна апаратура

Китайски учени изследват акупунктурата със супермодерна апаратура

Акупунктурата се практикува от древни времена в източната медицина. ...

Cветовната статистика тревожно алармира, че децата и тийнейджърите с наднормено тегло са 155 милиона. Подрастващите с излишни килограми имат 80% по-голяма вероятност да ги задържат и като възрастни,а това повишава риска от поява на сърдечни болести. Доколко този проблем засяга и българските деца? За съжаление у нас не е правено широкомащабно изследване.

Едно такова проучване би дало точни насоки за мерките, които трябва да вземем и би ни ориентирало към какво да насочим профилактиката. Независимо от това обаче можем да провеждаме профилактика и пропаганда за избягване на свръхтеглото. Основните здравословни проблеми, свързани със затлъстяването, са сърдечни заболявания, диабет, психологичен и емоционален дискомфорт, нарушения на съня, ортопедични увреждания и др.

Рискът от почти всяка болест и особено от трите най-чести "убийци" рак, сърдечни заболявания и инфаркт, се увеличава право пропорционално на наднормените килограми. Всеки орган в тялото работи непълноценно при наличие на излишни мазнини. Според проучванията на Националния център по опазване на общественото здраве, национален консултант по храните и диетиката на МЗ, децата у нас не се хранят рационално.

Това означава, че менюто им не е балансирано и не съдържа всички необходими вещества в съответната пропорция за определена възраст. Храната съдържа няколко основни компонента белтъци, въглехидрати и мазнини. Разбира се, трябва да се включат и продукти, които носят достатъчно количество микроелементи и витамини. А много от тях се набавят със зеленчуците и плодовете. За съжаление обаче голяма част от нашите деца се храни основно с тестени продукти - банички, кифли, пица, хамбургер в комбинация с боза и кока-кола.

Тук е мястото да отбележим, че влиянието на родителите и личният пример влияят значително на хранителните навици на малките членове на семейството, както сочи европейско проучване. В подкрепа на товае и твърдението, че начинът на хранене и двигателният режим се оформят на около 10-годишна възраст и остават непроменени за цял живот. Да се поддържа форма в рамките на нормалното, не е толкова лесно.

Както знаем, има хора, които се хранят добре и са слаби, и други, на които лесно им се лепят килограми. Тези привидни парадокси имат своето обяснение. Няма как да подценим важната роля на генетичните особености. Например ако единият или и двамата родители са пълни, тяхното дете в ранна възраст може да е в добра форма, но впоследствие ще трябва да полага немалко усилия, за да я запази. От голямо значение е и обмяната на веществата, която също е наследствен фактор.

При хората с бърз метаболизъм мазнините се изгарят по-бързо, докато при други имат склонност да се "складират". Дори темпераментът се отразява на физическата форма. Активните бебета и деца изразходват повече енергия, а при тихите и кротките съществува по-голям риск от напълняване. Един от основните фактори за наднормено тегло както при възрастните, така и при подрастващите е обездвижването.

Детето трябва всеки ден да играе, да тича най-малко 1 час - смята педиатърът. Всякакъв режим, който изключва това, е вреден за него. Движението е част от натурата на детето. Чрез играта можем да осигурим най-добрия начин за добро развитие на младия организъм. Обездвижването се дължи на занимания, които привличат децата. Такива са компютърните игри, макар че нямам абсолютно нищо против тях. Но за децата трябва да се създадат правила за ползване на тази техника. От друга страна, стоенето пред компютъра, освен че обездвижва, поражда и проблеми с концентрацията, със зрението, с усвояването на познанията.

Смешно е в днешно време да отричаме интернет като извор на информация. Но ако се ползва само този източник, особено в детска възраст, специалистите твърдят, че не се създават достатъчно асоциативни връзки и мисловната дейност на потребителя не е толкова активна, защото той получава всичко наготово.

Първа помощ при слънчево изгаряне

Първа помощ при слънчево изгаряне

При прекомерно излагане на слънце кожата изгубва своята еластичност, променя се релефът. Какви мерки да предприемете, ако сте получили слънчево изгаряне. ...

Какво да правим с отровните гъби

Какво да правим с отровните гъби

Cезонът на отравянията с диворастящи гъби е от май до ноември, като пиковият му период обхваща юли, август и септември. Най-отровната диворастяща гъба в България е зелената мухоморка, двойник на ядливата полска и ливадна печурка. ...

Как да се предпазим от мозъчен инсулт

Как да се предпазим от мозъчен инсулт

Bажно е да знаете, че мозъчният инсулт може да бъде предотвратен. Ако се придържате към следните препоръки, вие може да намалите значително риска от възникване на заболяването. ...

Връзката между кръвното налягане и посещението при стоматолог

Връзката между кръвното налягане и посещението при стоматолог

Aртериалната хипертония се среща най-често сред сърдечно-съдовите заболявания. У нас от тази болест страдат над 1 600 000 души. ...

Как пушенето уврежда белите дробове

Как пушенето уврежда белите дробове

Никотинът и другите химически вещества, които се поемат чрез тютюневия дим, блокират очистителните механизми, атрофират тъканите и водят до злокачествени образувания ...

Новата процедура за подмладяване Self Regeneration

Новата процедура за подмладяване Self Regeneration

Съвременните методи за изглаждане на бръчки, подмладяване кожата на лицето и постигане на еластичност и свеж тен са доказали своята ефективност в борбата със следите на времето. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести