Растителните храни лекуват и повишават имунитета

Растителните храни лекуват и повишават имунитета

Пилешкото месо е по-богато на белтъчини от свинското

Пилешкото месо е по-богато на белтъчини от свинското

Но наистина ли трябва да ограничим пилешкото през зимата? Всъщност то заема значително място в съвременната кухня и консумацията му е на сравнително високо ниво. ...

Чай от джоджен пази яйчниците

Чай от джоджен пази яйчниците

Джодженът се използва най-често при стомашни проблеми - намалява гаденето, понижава киселинността на стомашния сок ...

Xранителните продукти от растителен произход в преобладаващата си част представляват и лечебни растения. Трябва да подчертаем, че съдържащите се в тях витамини, минерали и биологично активни вещества, изпълняващи ролята на мощни антиоксиданти, са напълно достатъчни за човешкия организъм. Ето защо не е необходимо допълнително и самоволно да прибягваме до употребата на синтетичните капсули и таблетки, да не говорим за антибиотиците, чието масово приложение е в пълно противоречие със съвременните схващания за третирането на респираторните и други инфекции.
След боледуване и в ситуации на особено физическо и психическо натоварване хранителните лечебни растения са отлично средство да попълним дефицита на витамини и минерали и по такъв начин да възстановим силите си, да повишим нивото на жизнения си тонус и да поддържаме имунната си система в готовност да се справи с евентуални инфекции.

Добре е, че у нас вече през всички сезони на пазара се предлага изобилие от пресни плодове и зеленчуци, с които можем да попълним запасите на организма с така ценните биологично активни вещества и за кратко време да стабилизираме здравето си.
Морковите са богати на бета-каротин - силен антиоксидант и на веществото фалкаринол, което има противотуморни свойства. Особено полезен е сокът от моркови, който подобрява храносмилането, дейст-ва регенериращо на увредената лигавица на храносмилателния тракт, подобрява зрението и стимулира растежа на косата и ноктите.
Доматите съдържат витамин С, Р, К, магнезий и цинк. Но най-ценната им съставка е т. нар. ликопен - мощен андиоксидант с противотуморни свойства, който намалява риска от злокачествено израждане на простатната жлеза и от рак на дебелото черво.
Чесънът изобилства от биологично активни вещества, от които най-активен е алицинът, притежаващ антибактериални свойства спрямо редица грамположителни и грамотрицателни бактерии. Благодарение на съдържащите се в чесъна сулфиди със специфична миризма, той понижава повишеното кръвно налягане, намалява холестерола и има противовирусно действие.
Магданозът съдържа витамин С многократно повече, отколкото цитрусите. Той е богат и на витамините А, В, В2, К, РР, Е. Една връзка от тази най-популярна кулинарна подправка е в състояние да покрие в много голяма степен нуждите на организма от калий, магнезий и фосфор. Магданозът е извънредно полезен при стомашно-чревни заболявания, отслабено зрение и стоматологични проблеми.
Копърът е също богат на витамините В1,В2, С, както и на минералите калций, фосфор, калий и желязо. Зелената подправка премахва газовете и е отличен коректор на храносмилането и жлъчкоотделянето.
Спанакът съдържа витамини В3, В6, С, К, Д, РР и провитамин А. В него има големи количества желязо, богат е на фолиева киселина, белтъчини и аминокиселини, които укрепват кръвоносните съдове. Спанакът предотвратява дегенерацията на макулата, основна причина за слепотата.
Зелената салата съдържа почти цялата гама витамини: В1, В2, С, Е, К, Р, бета-каротин, както и минералите калий, калций и магнезий. Тя подобрява храносмилането, увеличава стомашната секреция, повишава апетита, стимулира перисталтиката на червата, регулира дефекацията. Активира функцията на жлъчката, панкреаса и черния дроб. Намалява холестерола и регулира кръвната захар.
Копривата е източник на изключително полезните витамини С, В1, В2, бета-каротин, фитонциди и минерали - желязо, магнезий, мед, органични киселини и други. Наличието на незаменими аминокиселини и микроелементи играе съществена роля в поддържането на висока работоспособност, бързо възстановяване на силите и регенерацията на кръвотворния апарат.
Зеленият чай е мощен антиоксидант. Богат е на полифеноли, които упражняват възспиращо действие върху раковите клетки на храносмилателния тракт и кожата. Същевременно те укрепват сърцето и кръвоносните съдове, стимулират процесите в централната нервна система, повишават физическата и умствената работоспособност. Това е само малка част от хранителните лечебни растения, които ни дават възможност чрез природосъобразен начин на живот да укрепваме своето здраве.

Растителните храни са богати на витамини, минерали и мощни антиоксиданти. Напълно задоволяват нуждите на организма, възстановяват силите ни  и защитават от инфекции, а някои предпазват дори и от рак.

Причини за запека и неговото лечение

Причини за запека и неговото лечение

Bсеки четвърти българин страда от констипация (запек), като тя засяга повече жените. ...

Как и защо ни влияе климатът?

Как и защо ни влияе климатът?

B бабините деветини за въздействието на климата и атмосферните условия върху физическото и психическото ни здраве явно има доста истина и според учените. ...

Чувствате пролетна умора? Може би ви трябват витамини

Чувствате пролетна умора? Може би ви трябват витамини

Нуждата от тях зависи освен от сезона, също и от възрастта, начина на хранене, условията на труд, евентуално болестно състояние, а също и от пола ...

Хапнете по празниците сито, но разумно

Хапнете по празниците сито, но разумно

Българинът като християнин най-стриктно спазва онези празници, които са свързани с трапеза и обилно хранене. Коледа не прави изключение, а след нея идва и Нова година. В съзнанието на повечето от нас и двата празника се свързват предимно с богата тра ...

Щедростта зависи от хормон

Щедростта зависи от хормон

Мнозина се настройват на благотворителна вълна. Но има и такива, които обмислят под какъв благовиден предлог да отблъскват апелите за по-голяма щедрост. ...

Сокове за бебе, какви и кога да ги започнем?

Сокове за бебе, какви и кога да ги започнем?

Голяма част от педиатрите смятат, че включването на сокове в хранителния режим на кърмачетата предхожда захранването с пюре и трябва да става след навършването на 1 месец. Но опитът на педиатри и алерголози показва ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести