При фибромиалгията се засилва чувствителността за болка
Фибромиалгията засяга цялото тяло, като усещането за болка е същото, както при грип. ...
Гнойната ангина може да протече тежко
Сред най-честите причинители на гнойни ангини спадат стафилококите, пневмококите, стрептококите и други бактерии. ...
Алергичните хора винаги трябва да имат подръка необходимите лекарства
През лятото често се случват ухапвания от насекоми - кърлежи, оси, пчели и стършели, а макар и по-рядко - от жилещи паяци. С помощта на жила те вкарват различна по химически състав отрова в човешкия организъм, която е опасна за здравето, а понякога и за живота на хората. В областта на ухапването бързо се появява зачервяване и подуване на кожата или мехурче, което сърби и/или боли.
Ухапването от кърлежи е опасно, защото много от тях са преносители на Лаймска болест. Характерни за нея са повишена температура, главоболие, болки в мускулите, силна отпадналост и увеличени на лимфните възли, а не са рядкост усложненията от страна на нервната и на сърдечно-съдовата системи.
Впитите в кожата кърлежи трябва да се изваждат внимателно, за да не останат части от тях в човешкото тяло. Най-добре е това да направи медицинско лице. Ако в момента няма такава възможност, кърлежите се изваждат с въртеливи движения. Обикновено поразеното място се намазва преди процедурата с олио, но някои специалисти изразяват несъгласие с това. Важно е изваденият кърлеж да се запази и да се даде за изследване в специализирана лаборатория. А при най-малкото съмнение, че не сте извадили цялото насекомо, трябва незабавно да се обърнете към лекар.
Ухапването от пчели, оси и стършели е особено опасно за хората с алергия. При тях отровата на насекомото може да предизвика алергичен шок или задушаване, ако ухапването е в областта на лицето, шията или устата.
Пациент, който е установил алергията си към жилещи насекоми, трябва да бъде снабден с три важни неща: спринцовка с адреналин или епинефрин, турникет (ластичен колан за пристягане над мястото на ужилване) и антихистаминово лекарство. Той трябва да е обучен от лекар как да си служи с този комплект за спешна помощ. Добре е пациентът да се консултира с алерголог с оглед провеждане на десенсибилизация с добър ефект.
За предпазване от вторична инфекция е необходимо приложение на кожни антисептици.