Вируси и локални инфекции причиняват полиневрити
Полиневропатията представлява възпалително заболяване на периферната нервна система. При него могат да бъдат увредени коренчетата на нерва, непосредствено след излизането им от гръбначния мозък (радикулити) ...
Сухата кожа може да причини дерматит
Hякои болести или състояния влияят особено силно на вида на кожата. Сред тях е ихтиозата, за която е характерна по-бързата поява на мъртви епителни клетки, образуващи дебели люспи. Заболяванията на щитовидната жлеза ...
Кератоконусът е очно заболяване, при което роговицата (най-предната прозрачна тъкан на окото) прогресивно се деформира и изтънява, като придобива неправилна конусоподобна форма. В резултат се появява неправилен роговичен астигматизъм, който е трудно (понякога невъзможно) да се коригира с очила или контактни лещи.
Зрителната острота силно намалява. Честотата на заболяването е приблизително 1:2000, като двата пола са засегнати еднакво. Първоначалните симптоми са замъглено зрение и честа смяна на диоптрите за очила или лещи с нарастване на късогледството и астигматизма.Те се появяват обикновено в младежка възраст (1630 г.). Кератоконусът засяга и двете очи и само в много редки случаи (под 1%) заболява само едното.
Обикновено промените в роговицата са асиметрични - едното око може да е с много по-напреднала деформация и изтъняване от другото. Причините за заболяването все още не са известни, но по всяка вероятност са генетични. Около 8% от пациентите с кератоконус имат кръвни родственици с подобни изменения и оплаквания. Ако във фамилията няма други страдащи от това заболяване, при децата на такъв пациент шансът да се развие това дегенеративно заболяване на съединителната тъкан е под 10 %.
В ранните етапи на заболяването с очила или контактни лещи (които все пак не спират развитието му) се коригират постоянно променящите се астигматизъм и късогледство. Обикновено меките контактни лещи не са подходящи, защото не коригират неправилния астигматизъм. В около 15-20% от случаите може да се стигне до трансплантация на роговица, която да подобри в известна степен зрителната острота. От няколко години се прилага нов метод за кръстосано свързване на колагеновите фибрили в роговицата чрез фотосенсибилизатора рибофлавин (вит. Б2) и ултравиолетова светлина.
Заключението от публикуваните проучвания върху пациенти потвърждава, че кръстосаното свързване на колагена при очи с кератоконус спира прогресията на заболяването. Новият метод все повече се прилага в голямата част от европейските страни.