Имунотерапия облекчава сенната хрема
Когато капките за нос и очи и антихистаминовите лекарства не дават ефект, страдащите от сенна хрема могат да си помогнат посредством ваксинация ...
Сухата кожа може да причини дерматит
Hякои болести или състояния влияят особено силно на вида на кожата. Сред тях е ихтиозата, за която е характерна по-бързата поява на мъртви епителни клетки, образуващи дебели люспи. Заболяванията на щитовидната жлеза ...
Имат антисептичен ефект и успешно конкурират антибиотиците да са знаели на какво се дължат противо-микробните свойства на чесъна, дивия чесън, кромида и праза, хората от векове са ги използвали за лечение на редица инфекции, включително и на холера, дизентерия, тиф, чума и други заболявания. Днес с помощта на модерните методи за изследвания и анализ учените потвърждават, че луковите растения са богати на сулфиди - вещества, съдържащи сяра, които наистина могат да спират растежа и да унищожават много болестотворни бактерии, вируси и гъбички.
Интересно е да се изтъкне, че сокът от чесън, дори в разреждане 1:25 000, може да потисне растежа на стафилококите и на други микроорганизми, които трудно се повлияват дори и от най-модерните антибиотици. С най-силно противо-микробно действие е сярното съединение, наречено алицин, което се съдържа в чесъна.
Освен че притежава антисептичен ефект, чесънът спомага и за повишаване на имунната защита на организма. Доказателство за това са резултатите от триседмично проучване, обхванало доброволци, които трябвало всекидневно да изяждат на 1 кг собствено тегло по 0,5 г прясно обелен, суров чесън. След експеримента било установено, че активността на т. нар. клетки килъри - Т-лимфоцитите, които защитават организма, се е повишила значително. В института "Вайцман" в Израел бе доказано, че определен белтък, съдържащ се в чесъна, от своя страна пък стимулира Б-лимфоцитите, произвеждащи антитела.
Чесънът действа по-добре, не, когато е нарязан, а когато е смачкан или изстискан, тъй като в тези случаи се разрушават повече негови клетки и се отделят повече сулфиди. Важно е да се знае, че последните са чувствителни към кулинар на обработка, поради което е препоръчителна консумацията на сурови лукови растения.