Неврологичните заболявания и тяхната компютърна диагностика
Hе чакайте болката да се задълбочи, да се прояви болестта и едва тогава да потърсите лекар. ...
Рискови фактори за бронхиалната астма
Бронхиалната астма е заболяване, което все по-често засяга хора, прекарали белодробни заболявания. Към рисковата група спадат също и работещите в замърсена среда ...
Имат антисептичен ефект и успешно конкурират антибиотиците да са знаели на какво се дължат противо-микробните свойства на чесъна, дивия чесън, кромида и праза, хората от векове са ги използвали за лечение на редица инфекции, включително и на холера, дизентерия, тиф, чума и други заболявания. Днес с помощта на модерните методи за изследвания и анализ учените потвърждават, че луковите растения са богати на сулфиди - вещества, съдържащи сяра, които наистина могат да спират растежа и да унищожават много болестотворни бактерии, вируси и гъбички.
Интересно е да се изтъкне, че сокът от чесън, дори в разреждане 1:25 000, може да потисне растежа на стафилококите и на други микроорганизми, които трудно се повлияват дори и от най-модерните антибиотици. С най-силно противо-микробно действие е сярното съединение, наречено алицин, което се съдържа в чесъна.
Освен че притежава антисептичен ефект, чесънът спомага и за повишаване на имунната защита на организма. Доказателство за това са резултатите от триседмично проучване, обхванало доброволци, които трябвало всекидневно да изяждат на 1 кг собствено тегло по 0,5 г прясно обелен, суров чесън. След експеримента било установено, че активността на т. нар. клетки килъри - Т-лимфоцитите, които защитават организма, се е повишила значително. В института "Вайцман" в Израел бе доказано, че определен белтък, съдържащ се в чесъна, от своя страна пък стимулира Б-лимфоцитите, произвеждащи антитела.
Чесънът действа по-добре, не, когато е нарязан, а когато е смачкан или изстискан, тъй като в тези случаи се разрушават повече негови клетки и се отделят повече сулфиди. Важно е да се знае, че последните са чувствителни към кулинар на обработка, поради което е препоръчителна консумацията на сурови лукови растения.