Имунотерапия облекчава сенната хрема
Когато капките за нос и очи и антихистаминовите лекарства не дават ефект, страдащите от сенна хрема могат да си помогнат посредством ваксинация ...
Профилактика на бронхиалната астма
Бронхиалната астма е често срещано заболяване, при което е налице алергично възпаление, засягащо бронхиалната стена. ...
Периодът, когато настъпват промени в менструалния цикъл с тенденция към прекъсването му, е известен като критическа възраст (климакс). Той представлява изчерпване на яйцеклетките, годни за оплождане, и рязко намаление на производството на полови хормони (естрогени). Периодът след пълното и окончателно спиране на менструацията е известен като менопауза.
Менопаузата се характеризира с промени в организма, което обуславя пъстрата картина на субективните оплаквания. "Топлите вълни", които се разпространяват по лицето, врата и гърдите, продължават понякога години наред. Нощните изпотявания, съпроводени с "топлите вълни", нарушават съня и изтощават жената, тя става нервна и раздразнителна.
Почти половината от жените в менопауза изпитват някакъв вид психоемоционално разстройство и често изпадат в депресия. Нарушава се способността им за концентрация на вниманието, отслабва паметта. Постепенно зачестяват оплакванията от страна на сърдечно-съдовата система: хипертонични кризи, болки в сърдечната област, повишени стойности на холестерола и т.н., тъй като естрогенните хормони са оказвали протективно действие до настъпването на менопаузата. Половите хормони оказват влияние и върху плътността на костите - при изчерпването им се развива остеопороза, която е рисков фактор за чести фрактури.
С цел да се облекчат оплакванията, настъпили по време на менопаузата, се препоръчват хормонални препарати, за да се компенсира липсата на естествени яйчникови естрогени. Това е т.нар. заместителна терапия. Най-често се предписват таблетки за перорално приложение, но има и пластири, които се залепват върху кожата и се сменят през 3-4 дни. В някои случаи под кожата се имплантират специални "топчета", които се подменят през 6-12 месеца.
Съществуват и медицински кремове за премахване на сухотата във влагалището. Хормоналните препарати се оказват подходящи за овладяване на симптомите на менопаузата в сравнително кратък период, като същевременно забавят развитието на остеопорозата и сърдечно-съдовите оплаквания, но не могат да повлияят върху емоционалното състояние на жената. Те причиняват и гадене, мускулни болки, набъбване на гърдите, които с течение на времето изчезват. По-съществени и сериозни странични явления от употребата на хормоналните препарати са повишаването на кръвното налягане, зачестяването на тромбофлебитите и на маточните кръвоизливи, както и рисковете от злокачествено израждане на матката и по-специално - на маточната шийка. Със сигурност този риск съществува и по отношение на рака на гърдата.
Най-важните противопоказания за прилагането на хормонални препарати са: тежки чернодробни заболявания, маточни кръвотечения и ерозио на маточната шийка. По тези и други съображения, голяма част от специалистите се ориентират към използване на препарати от растителен произход, които са лишени от горните странични ефекти. Независимо от по-слабата им терапевтична активност, при продължителна употреба резултатите са много обнадеждаващи и напълно удовлетворителни.
Изпитана рецепта при менопауза
Билкова комбинация от равни части жълт кантарион, дилянка, босилек, мащерка, хмел, мента. Приготвя се запарка и се приема по 1 кафеена чаша 3 пъти на ден в продължение на 1-2 месеца. Нощните изпотявания напълно изчезват, а топлите вълни престават да измъчват жените.
Вдигнете крака и се успокойте
Позата "краката горе до стената" се препоръчва срещу неприятните усещания в периода на менопаузата.
1. Седнете с дясната си страна успоредно на стената.
2. Изпънете краката напред и се отпуснете.
3. Сгънете коленете, легнете на лявата си страна, така че стъпалата и седалището ви да се опрат до стената.
4. Обърнете се по гръб, вдигнете крака и ги изправете така, че да легнат върху стената.
5. Сложете ръце върху корема и поемете дълбоко въздух. С ръцете трябва да усещате как коремът ви се повдига при вдишване и се отпуска при издишване.
Издишайте въздуха много бавно - това е важно. Именно издишването предизвиква чувство на отпускане. Останете в тази поза от 3 до 5 минути.
След това повторете същите движения по обратен път, за да се върнете в изходното положение.