Лечение на разширенитe вени
Pазширените вени на долните крайници, известни още като варици, са често срещано заболяване. Те се появяват вследствие на фамилна обремененост с вродена слабост на венозната стена и венозните клапи, бременност, прекаран дълбок тромбофлебит ...
Причини за херпес и лечение на херпес симплекс
Херпес симплекс условно се дели на два типа - лабиален, който засяга тялото от кръста нагоре (причинява го херпесен вирус първи тип), и генитален, разпространен от кръста надолу и предизвикан от херпесен вирус втори тип. ...
Eкземата е възпалителна реакция на кожата, причинена от различни външни или вътрешни фактори. Обривите, които я характеризират, са многообразни по форма и вид и се променят в хода на самото заболяване. Те се различават и в отделните възрастови групи. Екземата има много варианти и може да се появи навсякъде по кожната повърхност. Тъй като отделните видове се причиняват от различни фактори, лечението изисква индивидуален подход.
Заболяването протича в няколко фази: остра, подостра и хронична. За острата фаза са типични зачервяването и подуването на кожата, а също и появата на пъпки (т. нар. папули), както и на мехурчета, пълни с белезникаво съдържимо. След като папулите и мехурчетата се пукнат, се покриват с кори, т. нар. крусти. Възпалителните промени постепенно стихват, зачервяванията изчезват, подуванията намаляват. Процесът преминава в подостра, а по-късно - в хронична фаза, при която кожата загрубява и започва да се лющи и напуква.
Екземата в кърмаческа възраст (атопичен дерматит) се среща при 10-15% от децата.
Често първите прояви се изразяват със силно зачервени бузи, т.нар. круста лактея. Кожната повърхност на засегнатите участъци изглежда напукана и на люспи, образуват се мехурчета. Чувството за сърбеж създава усещане за болка. Екземата може да се появи по всяка част на бебешкото тяло и лице, но най-често засяга кожата на бузите, ръцете и краката.
Понякога тя приема формата на кори, или т.нар. крусти (бебешка кал). Крустите представляват удебелена и люспеста кожа. Освен на скалпа (по главата) те се появяват и от двете страни на носа, веждите, по миглите и зад ушите. Понякога тези участъци са зачервени, но не са болезнени. Най-често крустите изчезват около и след 8-месечна възраст.
В повечето случаи екземата се появява, когато детето започва да приема твърда храна или при прехода от кърма към адаптирано мляко. Това е най-често срещаната форма и разновидност на алергичната реакция. Тя обаче рядко засяга естествено хранените деца. В рисковата група попадат наследствено предразположените към астматични и спастични бронхити, към остър ларингит или сенна хрема. При бебетата, хранени с адаптирано мляко, екземата обикновено се появява около 3-месечна възраст.
Яркочервеният обрив, съпроводен от появата на люспи, по правило се появява първо по бузите, след това може да се разпространи към ушите, по шията, ръцете и краката.
В повечето случаи не обхваща седалището във възрастта между 6 и 8 месеца. По кожата се появяват малки мехурчета, които се пукат, а след това изсъхват и образуват струпеи. Силният сърбеж кара детето често да се чеше. То става неспокойно, а това може да доведе до възпаления и поява на вторична кожна инфекция. С изключение на най-леките случаи, екземата изисква лекарска намеса, за да се предотвратят възможните усложнения. В половината от случаите тя отшумява към 18-ия месец, а в останалите - към 3-годишна възраст. Статистиката сочи, че едно от три деца, страдащи от екзема, впоследствие развива астма или други алергични заболявания.
Причините за появата на екзема в кърмаческа възраст все още не са известни. Смята се, че тя е вид алергична реакция на имунната система срещу използвани козметични средства - сапун, крем, лосион, или пък е следствие от грешка в храненето. Рисков фактор е и наследствеността - когато единият от родителите е страдал от екзема в кърмаческа възраст. В случай че и двамата родители са имали този проблем, то вероятността да се предаде състоянието на детето им е 50%.
Възможно ли е екземата да мине от само себе си?
Повечето деца израстват екземата, преди да навършат 5 годинки.
Много рядко състоянието се проявява и в по-късна детска възраст. В тези случаи то може да изчезне с години, а при изявата си да се характеризира със силно изсъхване (до грапавост) на кожата. Най-честата причина за отключване на екземата е изсушаването на кожата, особено през зимните месеци, когато домът се отоплява и въздухът в стаите е сух. Именно сухотата на кожа е причината и за сърбежа.
Сред дразнещите фактори е сапунът (включително и течен), както и различните омекотители и ароматизирани прахове за пране. Вълнените дрехи могат да предизвикат "пламване" на определени участъци от бебешката кожа. Топлината и изпотяването също водят до поява на екзема и влошаване на състоянието Все още се дискутира дали проявата на екзема при децата е свързана с хранителна алергия. Някои експерти предполагат, че състоянието може да се причини от консумацията на краве мляко, фъстъци, яйца и цитрусови плодове. Затова те съветват да се изключат изброените храни от менюто на бебето.