Пробиотиците – санитарите в организма

Пробиотиците – санитарите в организма

Девет стъпки към по-добрия тонус

Девет стъпки към по-добрия тонус

Само масажът на ходилата не само ще свали напрежението от уморените ви крака, но ще се отрази благоприятно и върху цялостното ви състояние ...

Лечение на хемороиди

Лечение на хемороиди

Хемороидите са най-честото заболяване в аналната област, от което страдат около 10% от хората. Те се развиват от нормалната хемороидална тъкан, която се намира в края на аналния канал и физиологично осигурява финото затваряне на ануса за газове ...

B съвременния свят хората живеят и работят в условията на непрекъснат стрес и психическо напрежение. Това води до нарушен баланс в имунната система и клетъчния метаболизъм и до развитието на атеросклероза, диабет, мултиплена склероза, синдром на хроничната умора, остеопороза, дегенеративни болести, преждевременно стареене и т.н. При лечението на множество заболявания, в чиято генеза е налице имунен дефицит, в последните години се забелязва "ренесанс" на пробиотиците.

Пробиотиците представляват полезни чревни бактерии (сапрофити), които попадат в организма заедно с храната (млечните продукти) или чрез приема на хранителни добавки. Предимство на хранителните добавки (таблетки, капсули) с пробиотици, е че те съдържат в концентриран вид няколко щама на тези бактерии. По такъв начин тяхното приложение е по-лесно достъпно, по-ефективно и удобно, особено при тежко болни и при деца. Те притежават способността да се колонизират и размножават в червата и оказват полезен ефект за здравето на "гостоприемника".

Най-важният ефект от пробиотиците за организма е, че те пречат на размножаването на вредните и патогенни микроорганизми,

като по такъв начин благоприятстват редица полезни ефекти:засилване на имунната система, стимулиране на чревната перисталтика и подобряване на абсорбцията на хранителните вещества в червата. Освен това някои щамове произвеждат жизненоважни витамини.

Науката вече е изяснила, че имунният отговор спрямо чуждите субстанции обикновено води началото си от някои външни или вътрешни повърхонсти на тялото и че около 80% от имунитета се реализира в червата. Неслучайно в процеса на еволюцията те са станали най-важната "фронтова линия" между нашето тяло и внесените отвън чужди субстанции. Затова доброто състояние на тяхната лигавица е от първостепенно значение за здавословното състояние на организма.

Пробиотиците "санират" червата, като елиминират патогенните микроорганизми в тях и същевременно стимулират имунните клетки

макрофаги и неутрофили, които са отговорни за прочистването на "нашествениците". Следователно пробиотиците са жизненоважни за дезинтоксикацията на организма и поддържането на имунитета на устойчиво ниво. Досегашният опит от тяхното приложение показва несъмнен благоприятен ефект. Този факт даде основание на изследователите за по-мащабно използване в практическата медицина на нови поколения пробиотици, особено в областта на гастроентерологията.

Важно е да се знае, че когато пробиотиците попаднат в организма, те са изложени на различни неблагоприятни въздействия. Консумацията на тлъста храна, пикантни подправки, алкохол, тютюнопушенето и приемът на някои медикаменти водят до тяхното рязко намаляване. Някои общи инфекции са причина за рязко понижение на сапрофитната флора в червата и причиняват дисбактериоза - например алиментарната интоксикация, причинена от развалена храна и съпроводена с диария. Особено чести и драматично протичащи са тези процеси след прекомерна употреба на широкоспектърни антибиотици, които, наред с унищожаването на болестотворните бактерии, унищожават и пробиотиците.

От своя страна пробиотиците намаляват страничните явления на антибиотиците, използвани за лечение на Хеликобактер пилори - един от причинителите на язвата на дванадесетопръстника с предполагаемо канцерогенно въздействие. Пробиотиците представляват алтернативна профилактична терапия против колонизацията в храносмилателния тракт на тази бактерия. Важно е да се знае, че самостоятелното приложение на пробиотици за лечение на Хеликобактер пилори не може да гарантира дифинитивно излекуване на инфекцията. Но ако те се комбинират с подходяща антибиотична терапия, се постига лечебен ефект в около 90% от случаите.

Пробиотиците се намират в аптечната мрежа под различни названия. Тяхната употреба е абсолютно безопасна, включително и за деца. В случай обаче на остро протичащо инфекциозно заболяване на храносмилателния тракт трябва да се потърси съветът на лекар-гастроентеролог или инфекционист. Употребата на пробиотици без медицински показания не се препоръчва.

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Неконтролируемия прием на храна при момичетата или т.нар хиперфагия

Редом с анорексията и булимията, сред тийнейджърките зачестяват и случаите на хиперфагия. ...

Какво представлява бебешката екзема

Какво представлява бебешката екзема

Eкземата е възпалителна реакция на кожата, причинена от различни външни или вътрешни фактори. ...

Контактните лещи изискват изрядна хигиена на ръцете

Контактните лещи изискват изрядна хигиена на ръцете

Контактните лещи повишават опасността от развитие на очни инфекции ...

Хроничната умора има двойници

Хроничната умора има двойници

За да постави диагнозата синдром на хронична умора, лекарят трябва да проведе задълбочени изследвания и да изключи различни болестни състояния, които водят до умора и свързаните с нея симптоми. ...

Какво е микроинсулт

Какво е микроинсулт

Малкият исхемичен инсулт е нарушение в кръвообращението на главния мозък. ...

Медитацията защитава от инфаркт и инсулт

Медитацията защитава от инфаркт и инсулт

В последните години науката проявява все по-голям интерес към ефектите от медитацията върху здравето на човека. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести