Препоръчителни изследвания при високо кръвно налягане
Едно цялостно изследване на пациента улеснява правилния избор на медикаментите при наличие на високо кръвно налягане. ...
Розацея - лечение и съвети
Pозацеята е хронична рецидивираща кожна болест, засягаща лицето, върха на носа и клепачите на очите. Самото име на заболяването, което значи ...
В горещите дни избягвайте да се излагате на преките слънчеви лъчи, защото съществува опасност от изгаряне, топлинен удар, повишено кръвно налягане, обезводняване и възможна загуба на съзнанието.
Слънчевите изгаряния никак не са безобидни. Доказано е, че те водят до преждевременно стареене на кожата, развитие на фотодерматит (алергия към слънчевите лъчи), намаляване на зрението, а понякога дори до онкологични заболявания (най-вече рак на кожата). Симптомите на слънчевото изгаряне са различни - от порозовяване и зачервяване на кожата с усещане за "горене" до подуване и образуване на мехури. Съществуват различни видове профилактични средства, с които можете да се предпазите. Слънцезащитните кремове с цинков окис и титанов диоксид напълно блокират ултравиолетовата радиация. Те са подходящи за най-чувствителните участъци на кожата като носа и устните. Продуктите, които имат слънцеотразяващи съставки, т.е. частично отразяват ултравиолетовите лъчи, са лосиони и кремове. Те притежават различен фактор, който съответства на степента на защита. Той показва колко пъти защитното средство намалява въздействието на слънчевите лъчи върху кожата. Например фактор 6, означава, че, ако сте на слънце в продължение на 6 часа, вие ще получите такава доза ултравиолетово лъчение, каквато бихте имали за 1 час, ако сте без крем. В случай че възнамерявате да стоите дълго време на слънце, използвайте средства със защитен фактор не по-малко от 15 единици. При някои хора се наблюдава повишената чувствителност към парааминобензоената киселина, съдържаща се в някои от препаратите. На плажа задължително използвайте защитни средства и ги нанасяйте отново през посочения на опаковката интервал от време.
Най-честата причина за слънчевите изгаряния е прекалено дългият престой на слънце през първия ден.
Времето за пребиваване на открито трябва да се увеличава постепенно: от 30 минути през първия ден до не повече от 2 часа дневно. Не се препоръчва да стоите под парещите лъчи между 12 и 14 часа, т.е. в периода, когато слънчевото греене е най-активно. Не мислете, че при облачно време не се получават изгаряния: 80% от ултравиолетовите лъчи са способни да проникват през облаците и също предизвикват изгаряния и увеличават риска от рак на кожата.
Продължителното излагане на слънце през горещите дни може да предизвика и топлинен удар. Неговите симптоми са: главоболие, виене на свят, повръщане, треска, загуба на зрението, повишаване на температурата на тялото до 40 С. В такива случаи задължително се вика "Бърза помощ".