Ранни симптоми на астматичния пристъп
Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...
Как се събират и съхраняват стволовите клетки
Терапията със стволови клетки се осъществява посредством трансплантация - вливане по кръвен път. ...
Пастата за зъби допълва очистващия ефект на зъбната четка, предпазва от кариес, действа противовъзпалително и/или десензитивно. Когато пародонтът е здрав, не следва да се препоръчват пасти за зъби с активни съставки.
Плакоизмиващият ефект се осигурява от включването на различни по качество и количество абразиви, както и на повърхностноактивни съставки. Плакоинхибиращото действие на пастите за зъби се определя от наличието на антисептици (бигваниди, четвъртични амониеви съединения, триклозан, феноли, етерични масла и други). Противовъзпалителен ефект в съчетание с антибактериален имат билковите екстракти (сангвинарин, екстракт от бял равнец, лайка и други), прополисът и други естествени продукти.
Стоматологът е този, който насочва пациента към подходящата за него паста. Особено ефективни в превенцията и лечението на заболяванията на пародонта са пастите за зъби, които съдържат натриев хидрогенкарбонат и комбинация от растителни екстракта (ехинацея, мирта, салвия, ратания, мента, лайка и други). Ехинацеята повишава имунната резистентност, миртата стяга венците, салвията има антибактериален ефект, ратанията укрепва тъканите, ментата действа болкоуспокояващо, а лайката потиска възпалението.
Ако активната съставка на пастата за зъби е антисептик, препоръчва се смяна с друга паста, за да се избегне създаването на резистентни микробни видове. Трябва да се знае, че максималният ефект на всяка паста се постига след проведена клинична орална хигиена!