За храната и хранителните добавки – така наречените нутриентите

За храната и хранителните добавки – така наречените нутриентите

Аналната фисура и лечение

Аналната фисура и лечение

Cлед хемороидите аналната фисура е второто най-често срещано заболяване на ануса. Фисурата представлява цепковидна раничка, разположена вертикално в аналния канал на нивото на сфинктера, т.е. от ръба на ануса до 1-2 см навътре. ...

Истини и заблуди за кръвното налягане

Истини и заблуди за кръвното налягане

Дори да нямате оплаквания, системно следете стойностите му ...

Много от нутриентите присъстват в достатъчно количество в храната ни, други се налага да си набавим допълнително като хранителни добавки.

Cвикнали сме, като кажем "хранителни добавки", да си представяме чудодейни хапчета, сиропи, прахчета и препарати, които могат да ни спасят от болести и болки, излишни килограми, косопад, бръчки, безплодие, остаряване. Световната мания не отмина и нас - годишно България изразходва над милиард и половина лева за тях (почти колкото и за лекарства).

С напредването на възрастта тялото започва да не усвоява добре някои нутриенти и се налага те да му се доставят под формата на по-лесно усвоими хранителни добавки .

Как да се ориентираме в постоянно разрастващия се и усложняващ се свят на хранителните добавки и сами да преценим кои ще са ни полезни и кои - вредни?

Всяка крайност е лоша! - Това важи във всеки контекст, но е особено вярно и важно в областта на хранителните добавки под формата на синтетични препарати, защото те даряват здраве и подмладяват само ако ги ползвате умерено, всяко пренасищане на организма, с което и да е питателно вещество или елемент, вреди. Ако една добавка произлиза от храна, то по-здравословно и по-евтино тя може да се набави направо чрез храната. Най-естественият, ефикасен и полезен начин да набавим на тялото си всички необходими нему нутриенти (хранителни вещества и минерали), е чрез храната, която консумираме. Във вид на синтетични продукти би следвало да използваме само тези, които в естествен вид не можем да получим.

Болестите и вродените дефекти, които могат да бъдат предотвратявани и лекувани с помощта на хранителни добавки, са над 1000 - като се започне от акне и бели петна върху ноктите и се стигне до рак, сърдечно-съдови болести, диабет, Алцхаймер, астма, артрити, болести на костната и нервната системи и пр. Огромна и много специфична роля в лечението, подмладяването и отдалечаването на стареенето играят витамините и техните кофактори, микроелементите и минералите, незаменимите мастни киселини, аминокиселините, антиоксидантите и растителните нутриенти, белтъчините и други полезни добавки. Но за да ги използваме като свои съдружници в борбата срещу болестите и стареенето, трябва добре да ги познаваме.

Кои са нутриентите, които не можем да си набавим в достатъчно количество и (или) лесно усвоим вид само чрез храната? Тях можем да обособим в три групи:

Нутриенти, които не съдържат нито една от популярно консумираните храни и могат да се осигурят единствено под формата на хранителни добавки. Да вземем за пример глюкозамина - изключително важен за здравето на костната система. След 35-годишна възраст настъпва деминерализация и тялото постепенно губи костна маса, вследствие на отрицателен баланс между усвояването и натрупването на минералите (калций, магнезий, фосфор и др.) в костите и загубата на тези минерали в тях. Глюкозаминът е основен градивен материал на хрущялните тъкани, но отсъства в популярно консумираните у нас храни. В изобилни количества го има в черупките на раците, скаридите и хрущяла на акулите, обаче ние не се храним с тях. Поради това този толкова важен за здравето на костната ни система нутриент можем да си набавим само чрез синтетичните хранителни добавки.

Нутриенти, които присъстват в най-консумираните храни, но в много малки количества, поради което се налага да се набавят чрез хранителни добавки. Такива например са хромът и повечето от витамините от група В комплекс.

Нутриенти, които тялото с напредване на възрастта не усвоява добре (примерно стандартните аминокиселини в свободна форма) и се налага да му се набавят под формата на по-лесно усвоими хранителни добавки, за да се предотвратят мускулна дистрофия, забавено производство на колаген (оттам и кожата губи тургора си), влошаване на ендокринната и имунната функции, както и работата на всички органи и клетки на тялото. Примерно черният дроб на 60-годишен човек е средно с 28% по-малък от този на 20-годишен, докато обемът на кръвта, преминаваща през черния дроб, намалява с 33%. Следователно, за да помогнем на едно по-възрастно тяло да разполага с достатъчно за нуждите му аминокиселини, трябва да му доставим в най-лесно усвоима форма хранителни добавки, и то в свободна форма. Същото важи и за спортуващите хора.

Грипът при децата до 18-годишна възраст

Грипът при децата до 18-годишна възраст

Грипът при децата е остра инфекция, причинена от някой от вирусните типове А, В или С. ...

Причинитe за повръщането при децата

Причинитe за повръщането при децата

Повръщането у децата настъпва лесно, особено в кърмаческата възраст, поради ниския тонус на кардията (входа на стомаха). То се наблюдава нерядко при състояния, които остават в границите на физиологичното ...

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличението на щитовидната жлеза се нарича гуша, гушавост, (струма). Най-общо гушата се разделя на ендемична и спорадична. Ендемичната гуша е най-разпространена и поразява голяма част от населението ...

Как се диагностицира болестта на Паркинсон

Как се диагностицира болестта на Паркинсон

При поставяне на диагнозата Паркинсонова болест се вземат предвид анамнезата и неврологичното изследване. В анамнезата влизат сведения за близки роднини с това заболяване и приемането на медикаменти, които могат да симулират Паркинсонова клинична кар ...

Витамин D пази от захарен диабет

Витамин D пази от захарен диабет

Само около 30% от нужния витамин D може да се достави с приетата храна (мляко и млечни продукти, яйца, риба). Останалата част се набавя чрез поредица от превръщания на холестерола, включително и фотохимични. ...

Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)

Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)

В момента за оплождането ин витро здравната каса отпуска средства за най-евтино струващите медикаменти и то само за един опит на 100 човека месечно. На фона на над 250-те хиляди бездетни семейства у нас това е крайно недостатъчно. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести