Как да се предпазим от слънцето
Лете излизайте навън с подходящо облекло: шапка, бели дрехи, съобразени с типа кожа и с времетраенето на излагане на слънце. Ако сте северен тип с много бяла кожа, светли очи и коси, най-добре е да сте защитени с шал или рокля с дълги ръкави. ...
Интимната хигиена крие опасности
Интимният душ се използва от много жени с хигиенна цел. С него те си правят вагинални промивки с вода, интимни козметични продукти или дори дезинфекционни разтвори. Според съвременната медицина интравагиналните промивки са повече вредни ...
Климактериумът е период, през който функциите на яйчниците постепенно започват да затихват до настъпване на физиологично безплодие.
Първата фаза се нарича пременопауза. Тя се характеризира с понижени нива на естрогени, т.нар. женски хормони. Менструалният цикъл става нередовен. Продължителността на пременопаузата варира между 2 и 6 години. Следващата фаза обхваща периода между последното маточно кръвотечение и последващата една година, в която липсва менструация. Тя се нарича менопауза и при повечето жени настъпва около 50-годишна възраст. Постменопаузата бележи периода от менопаузата до фазата на сениума, когато яйчниците напълно престават да функционират. Обикновено това се случва между 52-60 години.
Много са промените, които настъпват в климактериума. Хормоналният дисбаланс се съпътства от преразпределение на кръвния ток. Ограничените функции на половите органи са причина за по-оскъдното кръвоснабдяване на интимната зона, което води до понижена еластичност на тъканите. Матката намалява размерите си и поради това се редуцира количеството секрет, отделян от шийката й. Ниските нива на естроген също нанасят поражения на влагалищната флора, тъй като предизвикват образуването на по-малко количество от полезните млечно-кисели бактерии на Дьодерлайн. В резултат на всички тези промени влагалищната лигавица изтънява и губи нормалната си киселинност. Нейната средна стойност достига 6,8 pH, като в репродуктивна възраст тя е 4,5. Възможно е жената да изпитва дискомфорт, болка при полов контакт, сухота на влагалището. Тъй като лигавицата става чувствителна и уязвима, не е изключено при по-агресивна интимна грижа или сексуален контакт да се възпали, да предизвика болка, сърбеж и парене в гениталната област.
За да предотвратите подобни раздразнения, не използвайте сапуни и гелове с различна киселинност от 6,8 pH. Употребата им би променила естествения баланс на тъканите и това ще ги направи по-податливи на увреждане. При измиване ползвайте хладка вода. Горещата създава риск от допълнително изсушаване на кожата, покриваща външните гениталии. Движенията трябва да бъдат внимателни, без да се оказва натиск. Изплакването е обилно, а за подсушаване е необходима мека хавлиена кърпа. Мокрите кърпички за интимна хигиена и ароматизираната тоалетна хартия не се препоръчват.