Интимната хигиена крие опасности
Интимният душ се използва от много жени с хигиенна цел. С него те си правят вагинални промивки с вода, интимни козметични продукти или дори дезинфекционни разтвори. Според съвременната медицина интравагиналните промивки са повече вредни ...
Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни
Умората е толкова по-осезаема, колкото индивидът е по-малко трениран и закален ...
Характерните симптоми на острите респираторни заболявания, като простудните са: слабост, главоболие, болки в мускулите, драскане в гърлото, хрема.
След няколко дни могат да се появят кашлица и повишена температура. Трябва да бъдете внимателни, защото понякога това състояние маскира по-сериозно заболяване. Ако секретите от носа добият жълто-зеленикав цвят, а болките в гърлото се засилват, може би става дума за сериозна инфекция - синузит или гнойна ангина. В такъв случай се налага непременно да посетите лекар, който да назначи специализирано лечение. Иначе може да се стигне до тежка интоксикация, поразяваща сърцето и ставите.
За да се предпазите от усложнения, при първите признаци на простуда трябва да реагирате бързо и да вземете съответните мерки. Най-важното е да не пречите на организма да се справи с атаката, като мобилизирате всичките му сили, включително и психическите, за победа над болестта.
Препоръчваме ви 10 изпитани народни средства, признати и от съвременната медицина.
Вода
Потопете ръцете и краката в топла вода за 10 минути, като постепенно повишавате температурата - от 35 до 42 градуса. Според лекарите организмът е по-уязвим към простуда, ако е обезводнен. Затова поемайте повече течности от обичайното: 40 мл на килограм тегло - например ако тежите 62 кг, са ви необходими 2,4 л дневно. При простуда студените напитки намаляват имунитета, а горещите действат зле на възпалените лигавици. Най-добре е да пиете вода със стайна температура. За да понижите повишената телесна температура, пийте топъл липов чай с мед, отвара от сушени малини или малиново сладко. Помага и червено вино, кипнато със захар и подправки - карамфил, канела, индийско орехче. Но от другите видове алкохол, както и от кафето, временно се откажете, защото обезводняват.
Топъл и влажен въздух
Сухият въздух действа зле на лигавиците на носа и гърлото, а влажният има благоприятно действие. Овлажнявайте помещенията със специален уред или като поставите върху отоплителния уред мокра кърпа или съд с вода. Много полезни са инхалациите: на 1 л вода са достатъчни 3-4 капки етерично масло или настойка от евкалипт или от мента. Процедурата се прави най-малко един час след хранене. След това поне още един час се въздържайте да ядете и да пиете. Инхалациите са противопоказни при телесна температура над 37,5, при кръвотечение от носа и при сърдечна или дихателна недостатъчност.
Мед
Този пчелен продукт съдържа противомикробно действие и активира защитните сили на организма. При възпалени горни дихателни пътища е полезно да държите в устата си по 1 ч.л. мед - 5-6 пъти на ден. Можете да си направите и лимонено-медена напитка от 100 г мед, сок от 1 лимон и 800 мл топла вода - пийте я през целия ден.
Билкови настойки
Лечебните растения намаляват отока на лигавиците и пречат на бактериите да се размножават. Залейте с 1 ч.ч. кипяща вода 1 ч.л. лайка (или дъбова кора, мента, евкалипт, конски босилек, жълт кантарион). След като билката престои 15 минути, прецедете и с течността правете гаргара на всеки час в продължение на не по-малко от 5 минути. Добре е билките да се редуват. Настойките от тях могат и да се пият.
Чесън
Фитонцидите, които се съдържат в него, убиват бактериите - достатъчно е да сдъвчете 1 скилидка на ден. Ако имате болен стомах или не обичате чесън, разрежете 3-4 скилидки, сложете ги на чинийка и я оставете в стаята: отделящите се фитонциди ще възпрепятстват размножаването на микробите във въздуха. При започваща хрема дишайте над счукан чесън, като запушвате последователно една от ноздрите и издишвате през устата.
Кромид лук
В него се съдържат съединения на сярата (особено ценен е алицинът), които се борят с бактериите. Срещу кашлица пийте чай от кромид: обелената и нарязана глава лук се залива с 1 ч.ч. вряща вода. След 3 минути течността се прецежда, подслажда се с мед и се пие веднага.
Хранете се правилно
Когато възпалението е налице, не прекалявайте с белтъчна и мазна храна, тъй като при нейното усвояване се губи доста енергия. Ако нямате апетит, не се насилвайте да ядете. За предпочитане е да поемате повече плодове и зеленчуци.
Витамини
Преди всичко ви е нужна ударна доза витамин С: той укрепва имунната система и възпрепятства проникването на вирусите в кръвта. Кивито е шампион по съдържание на витамин С. Той се съдържа в големи количества и в киселото зеле. Витамин А подобрява състоянието на лигавиците, които са своеобразни защитни филтри на организма. През есенно-зимния сезон ще си набавите необходимото количество провитамин А (каротин), като хапвате редовно моркови или тиква, която чисти и токсините от организма. Витамин Е участва във формирането на междуклетъчните вещества, на гладката мускулатура и на сърдечно-съдовите органи. Съдържа се в авокадото, в слънчогледовото олио, в орехите и в яйчения жълтък. Витамините от групата В, на които са богати зърнените и житните храни, помагат за преодоляване на изтощението на организма.
Сън
Усетите ли дискомфорт, останете на легло и спете повечко. Подложете си втора възглавница, за да облекчите оттока на секретите от носа и гърлото. Запомнете, че здравият сън е и отлична профилактика срещу инфекциите.
Положителни емоции
Американски учени от университета "Карнеги" смятат, че положителните емоции мобилизират вътрешните ни ресурси и че хората, неподвластни на тъгата, боледуват много по-малко от простуда и от остри респираторни възпаления. А щастливите, ако все пак се разболеят, оздравяват много по-бързо. Затова избягвайте стресовите ситуации, общувайте с ведри хора, четете весели книги, мислете си за хубави неща.