При опасност тялото алармира с болка
Болката е изключително важен алармен сигнал и никога не трябва да се пренебрегва ...
Калявайте бебето с въздушни бани
Aко искате да се радвате на здраво дете, трябва да помислите за неговото закаляване. Това означава детският организъм да стане по-устойчив при резки промени на температурата, влагата, вятъра и слънцето. ...
Pозацеята е хронична рецидивираща кожна болест, засягаща лицето, върха на носа и клепачите на очите.
Самото име на заболяването, което значи "розовееща", съдържа в себе си описанието на клиничната картина - зачервяване, обриви, уплътняване на кожата и разширяване на кръвоносните съдове. Розацеята спохожда по-често жените, а като цяло - светлите кожи със склонност към бързо изчервяване. Рецидивите се дължат предимно на излагане на слънчева светлина без фотопротекция, на контакт с фактори, които благоприятстват разширяването на кръвоносните съдове на лицето висока температура, гореща вода, навеждане над източници на топлина (напр. готварска печка или други електрически уреди), алкохол. Към тях прибавям и пикантните люти храни, горещия чай, горещото кафе и алкохола. Важно е кожата на лицето да няма контакт с никаква битова химия агресивни миещи вещества, макиаж, дезодоранти, парфюми, бои за коса и шампоани и пасти за зъби.
При около 90% от пациентите с тази диагноза се открива една бактерия в лигавицата на стомашно-чревния тракт - Хеликобактер пилори.
Този микроорганизъм може да предизвиква гастрит, язва, колит, диспептични проблеми, както и да засегне кожата на лицето. Не са изключени и двете прояви едновременно. Има няколко клинични форми на розацеята от слабо до силно кожно засягане на кожата, което дори пречи на социалните контакти на пациентите. Заболяването е хронично и рецидивиращо. Може и след 10-годишна ремисия да се възбуди от най-различни фактори.
Терапията е комплексна, но често ефектът не е задоволителен. При лечението е важен режимът, т.е. избягване на дразнещите стимули.
Не се препоръчват агресивни козметични процедури, като средни и дълбоки пилинги с AHA-киселини, както и някои екзотични СПА и антиейджинг процедури (винотерапия, фито- и апитерапия). Страдащите от розацея трябва да използват бебешки и неутрални миещи препарати, да се въздържат от грим и от фотозащитни кремове с висок фактор на защита. Добре е да избягват дразнещи горещи и пикантни храни, а алкохол се препоръчва да се пие през сламка с цел поемане на малки количества, които не водят до взривно изчервяване на кожата. Трябва да се избягват резки температурни разлики - през зимата влизането на пациентите от студено в добре отоплено помещение почти винаги води до "пламване" на лицето, което влошава заболяването.
Характерните за климакса "топли вълни" също причиняват рецидиви.
При остри стадии на заболяването са подходящи компресите с лайка или смрадлика (по възможност екологично чисти). Прилагани 2-3 пъти дневно за 10-15минути, те успокояват обривите и сърбежите. Според стадия и формата на заболяването дерматологът подбира локален препарат (антиружор, емолиент или слаб кортикостероид). Съществува огромна опасност от "пристрастяване" на пациента към кортикостероидите. Те действат бързо и добре, но при дълготрайно приложение дават тежки странични ефекти - атрофия на кожата, окосмяване, кортикостероидно акне и в крайна сметка се привиква към препарата.