Пародонтозата атакува венците без симптоми
Пародонтозата е заболяване, което по разпространение се нарежда на второ място след кариеса(разяждането на зъбите) и се среща предимно при хора над 30-годишна възраст. Тя засяга не самия зъб, а тъканите и връзките, които го поддържат. ...
Как да се предпазим от мозъчен инсулт
Bажно е да знаете, че мозъчният инсулт може да бъде предотвратен. Ако се придържате към следните препоръки, вие може да намалите значително риска от възникване на заболяването. ...
Към глаукомата се отнасят група заболявания, които се отличават с общи характерни черти. Основната е повишеното очно налягане, водещо до увреждане на зрителния нерв и до загуба на ценно зрение, което не може да бъде възстановено. Два са основните типове глаукома - откритоъгълна и закритоъгълна.
При първия очните дренажни канали са запушени. По този начин течността в окото не може да изтича навън през микроскопичната дренажна система и да поддържа постоянно ниво на налягане в окото. Тогава вътреочното налягане нараства, уврежда зрителния нерви функцията му да изпраща образа до мозъка.
Закритоъгълната глаукома е доста по-рядко срещана. При нея и вътреочното налягане нараства много по-бързо. Това се получава, когато дренажните канали се запушат или се блокират. Ирисът и корнеата не са широки и отворени, колкото би трябвало да бъдат. Външният ръб на ириса закрива дренажните канали, когато зеницата се разшири много или прекалено бързо.
За съжаление глаукомата обикновено протича безсимптомно. Може да виждате перфектно, да четете или да шофирате без проблеми, а ранната глаукома вече да "краде" от зрението ви. Увредата става толкова бавно, че човек не може да осъзнае постепенната загуба. Заболяването се среща при хора на различна възраст, но най-често след навършване на 40 години.
В рисковата група влизат диабетици, силно късогледи, пациенти, претърпели очни травми, хора с роднини, страдащи от глаукома, възрастни над 60 години. Лечението е индивидуално. То се назначава след измерване на вътреочното налягане, след оглед на папилата на зрителния нерв за евентуална увреда и при нужда след допълнителни изследвания на зрителното поле и на областта, дренираща очната течност.
Офталмологът може да ви предпише очни капки или таблетки, лазерна терапия или хирургическо лечение. В повечето случаи капките, които се поставят всекидневно, показват добър ефект. Те нормализират вътреочното налягане чрез намаляване количеството на продуцираната течност или чрез подобряване изтичането през дренажната система. Капките съхраняват зрението, но могат да проявят странични ефекти.
Ако получите чувство на парене, зачервяване на окото или клепачите, промяна на пулса, затруднено дишане, сухота в устата, промяна на вкуса, главоболие, непременно уведомете вашия лекар. Операция се налага, ако капките не компенсират достатъчно вътреочното налягане. Лечението на глаукомата продължава цял живот. До пълно излекуване не се стига поради неизяснените причини за заболяването.