Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличение на щитовидната жлеза

Причини за напълняването

Причини за напълняването

Разковничето за нормално телесно тегло е в равновесието между леката, разнообразна храна и приятните физически натоварвания. ...

Красивите стайни растения много често са отровни

Красивите стайни растения много често са отровни

Преди да внесете вкъщи саксийно цвете, съберете максимална информация за него, особено ако имате малки деца. ...

Увеличението на щитовидната жлеза се нарича гуша, гушавост, (струма). Най-общо гушата се разделя на ендемична и спорадична. Ендемичната гуша е най-разпространена и поразява голяма част от населението (от 10-до 100%) на предимно планински географски райони с намалено съдържание на йод в почвата и водата (ендемични райони).

В света 655 милиона души страдат от това заболяване. В България 1/ 3 от територията (с население от 4 милиона души) е с йоден дефицит. Засегнати са планинските и полупланински райони: Рило-Пирински, Родопски, Старопланински, Средногорски и Югозападен.  Спорадичната гуша не е свързана с йоден недоимък в околната среда, среща се много по-рядко (под 10 на сто от населението) и е резултат от наследствени, хормонални и други нарушения.

Основната причина за развитието на ендемичната гуша е йодният дефицит, който води до намален синтез и секреция на щитовидни хормони. Организмът се стреми да компенсира нарушението чрез повишаване на тиреотропния хормон (ТТХ). Той стимулира производството на хормони от щитовидната жлеза, нормализира нивото им, но увеличава размерите - т.е. явява се гуша. Значение за изявата на ендемичната гуша имат и допълнителни фактори като: някои химически вещества от околната среда като нитрати в храната, тиоцианати, сяра и др.; тютюнопушенето; системна консумация на някои храни като зеле, ряпа, алабаш, соя; някои медикаменти и др.

Според степента на увеличение гушата може да бъде:

1-а степен - жлезатасе опипва, но не се вижда при изпъната назад шия;

1-б стeпeн - жлезата е добре видима при изпъване на шията назад;

Втора степен - жлезата се вижда и при обичайна позиция на шията (без изпъване);

Трета степен - жлезата се вижда от разстояние, изпъква и деформира шията.

Според вида на увеличението гушата може да бъде:

Дифузна гуша - жлезата е равномерно увеличена, с гладка повърхност, без опипващи се възли.

Нодозна (възлеста) гуша - с единични или няколко възлести образувания. Понякога гушата не е на обичайното място, а се разполага зад гръдната кост (ретростернална гуша), в основата на езика, зад трахеята,  под долната челюст.

Ендемичната гуша се изявява най-често в детската възраст като леко дифузно увеличение на щитовидната жлеза. Обикновено е еутиреоидна, но при тежък йоден дефицит може да е хипотиреоидна. Гушата еволюира в продължение на десетилетия до възлести и високостепенни форми, характерни за зрялата и напреднала възраст. Тласъци на заболяването могат да бъдат провокирани от бременността и от външни фактори (стрес, радиация, медикаменти).

Дълго време ендемичната гуша може да протича безсимптомно, но когато нарасне значително или разположението е зад гръдната кост, се наблюдават симптоми на притискане на съседни органи: трахея, хранопровод, кръвоносни съдове и нерви. Появяват се кашлица, задух, нарушено преглъщане, промяна на гласа, подпухване на лицето (от венозен застой), сърдечни нарушения. Може да се появят и оплаквания от други органи и системи: неврози, закъснения на пубертета, по-честа патология на бременността и раждането.

В хода на заболяването могат да възникнат усложнения, които са много по-чести при големите и възлестите гуши. Те са следните:

Струмит - развитие на възпалителен процес, протичащ с болка и повишена температура.

Кръвоизлив в гушата - тя се увеличава, има силна болка.

Базедовификация на гушата - т.е. развитие на хипертиреоидизъм. Честотата на това усложнение нараства след приемане на йод в дози над дневните нужди, при лечение с йодосъдържащи лекарства (амиодарон).

Злокачествено израждане - най-тежкото усложнение на ендемичната гуша. Наблюдава се при възлеста гуша и честотата му достига 5-8%.

За уточняване на диагнозата освен преглед от специалист често са нужни и допълнителни изследвания: Ехография на щитовидната жлеза - това е най-достъпният и информативен метод, който позволява с точност да се определят размерите и структурата й. Изследване на щитовидните хормони (Т3, Т4 и ТТХ) за уточняване функцията на жлезата повишена, намалена, нормална. Сцинтиграфия на щитовидната жлеза дава информация за функционалната активност на възлите, т.е. дали са "студени", "топли", "горещи". Тънкоиглена аспирационна биопсия (ТАБ) - с фина игла се взема материал от възела за потвърждаване или изключване на злокачественост. Изследване на щитовидни антитела - ТАТ и МАТ при съмнение за автоимунен процес.

Лечението зависи от степента и вида на гушата. При дифузните еутиреоидни гуши лечението се провежда с щитовидни хормони - таблетки левотироксин (L-Thyroxin, Euthyrox) за срок от 6-9 месеца в доза 100-200 мкг/ дневно, в еднократен прием, сутрин на гладно. Левотироксинът подтиска секрецията на тиреотропния хормон, в резултат на което големината на гушата намалява. Ако гушата е хипотиреоидна (с намалена функция), лечението с левотироксин остава трайно. При възлестите (нодозни) гуши се прилага оперативно лечение с оглед профилактика на карцинома и усложненията. Медикаментозната терапия на възлите е неефективна и алтернатива на хирургичното лечение няма.

Използването на йодирана сол е най-добрата профилактика на ендемичната гуша. При рисковите групи (бременни и кърмачки) в ендемичните райони се провежда и допълнителна йодна профилактика с таблетки калиев йодид.

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

Интраваскуларната ултразвукова диагностика е модерен метод за ултразвуково изследване на артериите. ...

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса

Проветрявайте 3-4 пъти на ден особено ако имате уплътняваща дограма - тя херметизира опасно ...

Полезни свойства на матерната луга

Полезни свойства на матерната луга

Магнезият в матерната лука повишава защитните сили на организма, участва в обмяната на веществата, намалява холестерина в кръвта. ...

Фибромиалгията протича с пъстра клинична картина

Фибромиалгията протича с пъстра клинична картина

Фибромиалгията е сравнително неотдавна описано хронично заболяване на скелетната мускулатура. Проявява се с характерно удебеляване на отделни мускулни групи и със спазми на мускулни фибри. ...

Авангардна процедура за подмладяване вече се прилага и у нас

Авангардна процедура за подмладяване вече се прилага и у нас

Cъвременните методи за изглаждане на бръчки, подмладяване кожата на лицето и постигане на еластичност са доказали своята ефективност. ...

Болката в гърба се преборва с упражнения

Болката в гърба се преборва с упражнения

Няколко упражнения при болки в гърба ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести