Причини за главоболието
Ако често ви мъчи главоболие, не подценявайте проблема, а се обърнете към специалист ...
Холестеролът е органично вещество, което участва в изграждането на мембраните на всички клетки на организма ни. Освен това от него се образуват половите хормони и хормоните, които управляват стреса, жлъчните киселини и др. Така че холестеролът преди всичко е вещество, без което не можем. Но ако концентрацията на холестерола е над допустимите стойности, има риск за стеснение или запушване на кръвоносните съдове на сърцето, мозъка или крайниците вследствие на атеросклероза.
Повишената концентрация на холестерола в медицината е известна като хиперхолестеролемия и е основен рисков фактор за сърдечен инфаркт, мозъчен инсулт и периферносъдова болест. По данни на Световната здравна организация всеки втори мъж и всяка трета жена в близко бъдеще ще имат подобни проблеми. Този висок риск за много хора от сърдечно-съдови и други тежки заболявания налага енергични мерки. Добрата новина е, че намаляването на холестерола, спирането на тютюнопушенето и контролът на хипертонията намаляват значително риска от инфаркт.
Най-застрашени са хората, при които вече има прояви на сърдечно-съдови заболявания, както и тези, при които освен повишена концентрация на холестерола са налице и други рискови фактори - високо кръвно, фамилна обремененост, тютюнопушене, наднормено тегло, хроничен стрес. Най-честата причина за повишени нива на холестерола са неправилното хранене, наднорменото тегло и заседналият начин на живот. В България повишени нива на холестерола се установяват при 25 на сто от възрастното население.
Храна, богата на животински мазнини и бедна на зеленчуци и плодове, често стои в основата на проблема. Нерядко обаче причина за повишен холестерол е семейна обремененост и тогава трябва да се приложи особено строга диета. При повечето хора ограничаването на животинските мазнини в храната и увеличената консумация на плодове и зеленчуци, както и на риба и пилешко месо може да реши проблема. Умерените физически усилия поне по половин час на ден са задължителни. Диетата, нормализирането на теглото и спортът могат да намалят концентрацията на холестерола в кръвта.
Но при доста пациенти това невинаги е постижимо и рискът от сърдечно-съдови заболявания остава висок. За щастие съвременната медицина разполага със статините, които намаляват значително холестерола. Тяхното предписване обаче трябва да става само от лекар. Хипотезите, че понижаването на холестерола е вредно, защото може да предизвика депресия или ракови заболявания, днес са отхвърлени категорично.
Опитът на страни като САЩ, Финландия, Австралия и др. показва, че намаляването на средната концентрация на холестерола за нацията е основна причина за намаляването на смъртността от сърдечен инфаркт - болестта на века с мащаби на епидемия, от която страдат все по-млади хора.