Аналната фисура и лечение
Cлед хемороидите аналната фисура е второто най-често срещано заболяване на ануса. Фисурата представлява цепковидна раничка, разположена вертикално в аналния канал на нивото на сфинктера, т.е. от ръба на ануса до 1-2 см навътре. ...
Учени доказаха, че кофеинът пречи на мозъка да съзрява
Проучване доказва, че прекомерната употреба на кофеин по време на пубертета забавя съзряването на мозъка ...
При повечето от жените след 40-годишна възраст дейността на ендокринно-половата система постепенно намалява. Обикновено това не е свързано с някакви по-сериозни оплаквания. При около 40% от жените обаче през този период са налице повишена раздразнителност, главоболие, безсъние. Особено неприятни са т.нар. "топли вълни", често придружавани от зачервяване на кожата, сърцебиене и изпотяване.
Хормонозаместващата терапия, която често се назначава в подобни случаи, по-някога има сериозни противопоказания или пък самите жени не я понасят особено добре. В тези случаи хомеопатичният терапевтичен метод, базиращ се на лечение на подобното с подобно със субстанции от растителен, животински или минерален произход в безкрайно малки дози, представлява една добра алтернатива.
Ето и някои от най-често прилаганите хомеопатични лекарства за премахване на "топлите вълни".
"Лахезис" е най-често използваният хомеопатичен медикамент в периода на климактериума. Той повлиява "топлите вълни", които тръгват от гърдите към лицето и се съпровождат от пулсиращо главоболие, сърцебиене и зачервяване на лицето. Особено подходящ е за жените, които не понасят топло време и стегнати дрехи около врата и при които е налице тенденция към повишаване на кръвното налягане.
"Беладона" повлиява чудесно "топлите вълни", които обхващат главата, имат пулсиращ характер и са съпроводени от зачервяване и от обилно изпотяване на лицето.
"Сангвинария" се използва, когато "топлите вълни" са съпроводени от зачервяване на лицето и усещане за силно парене по ръцете и стъпалата.
"Сепия" е препоръчителна в случаите, когато "топлите вълни" не са съпътствани от зачервяване на кожата и когато е налице чувство за прималяване. Склонността към депресия и желанието за усамотяване са допълнителна индикация за използване на този медикамент.
"Сулфур" се прилага при силни и оптимистично настроени жени с "топли вълни", придружени от изпотяване на главата и крайниците и от нетърпимост към топлина. Той е особено подходящ и ако са налице високо кръвно налягане, хемороиди или разширени вени и кожни проблеми.
"Графитес" действа добре за лечение на "топли вълни" при жени с бледа кожа, които страдат от запек и мокрещи екземи. Хомеопатичните лекарства, изброени по-горе, се използват най-често в разреждане 9 или 15 СН няколко пъти дневно по 5 гранули до 1 път седмично по 10 гранули в зависимост от степента на проявите, от индивидуалните особености на пациентката и от придружаващите заболявания.