Съвременна терапия на лимфедемите
Лимфедемът е хронично заболяване, проявяващо се с оток на крайниците (или на друга част от тялото). Той е следствие от нарушеното движение на междуклетъчната течност и лимфата, което може да бъде резултат на вродено или придобито заболяване. ...
Видове херпесни вируси
Семейството на херпесните вируси е голямо - известни са над 70 разновидности. Отличителна черта на всички е тяхната латентна форма. ...
Британски учени разработиха кардио стимулатор, който се зарежда от сърдечните съкращения. Кардио стимулаторът (наричан още сърдечен пейсмейкър) е електронен прибор, който се имплантира на болни с опасни за живота им нарушения на сърдечния ритъм.
Той генерира електрически импулси за поддържане честотата на сърдечните съкращения. Основният проблем е, че батериите на тези уреди издържат максимум до 10 години, а само някои от тях могат да се зареждат отвън. В останалите случаи батериите трябва да се подменят чрез повторна операция.
Устройството, създадено в университета в Саутхемптън. Кардиостимулаторите спасяват живота на хората със сърдечни аритмиичава от досегашните кардиостимулатори по наличието на електрически генератор. Той се състои от два балона с течност, закрепени на различни участъци от сърцето, които са свързани със силиконова тръбичка с подвижен магнит в нея.
Когато се съкращава, сърцето притиска ту единия, ту другия балон. Това кара част от течността им да се излива в тръбичката и да избутва магнита на самнатам, при което той преминава през монтираните в тръбичката магнитни спирали. По този начин се генерира електрически ток, който зарежда батериите на кардиостимулатора. При експерименти върху свине генераторът произвеждал 4,3 микро джаула при всяко сърдечно съкращение, благодарение на което се обезпечава около една шеста от потребностите на кардиостимулатора.
По този начин срокът му на действие се увеличава. Неговите създателите се надяват да увеличат ефективността на генератора чрез усъвършенстване на полимера, от който са направени балоните. Новият сърдечен пейсмейкър бе представен на форум на Американската асоциация на кардиолозите в Ню Орлиънс.