Слънцето пари и в облачно време

Слънцето пари и в облачно време

Антиоксидантите – безценни за здравето на човека

Антиоксидантите – безценни за здравето на човека

Те защитават здравето на човека още от утробата, дават му енергия и се борят с много болести, дори с рак и СПИН. ...

Лятото е най-подходящият сезон за укрепване на здравето

Лятото е най-подходящият сезон за укрепване на здравето

Използвайте силата на природата, за да се защитите по естествен път от настинки, инфекции и стрес. ...

Ултравиолетовите му лъчи ни облъчват дори когато сме под сянката на чадъра или на короните на дърветата. С помощта на подходящи храни можем да направим кожата си по-устойчива на тях. Как да действаме, ако все пак изгорим.

Ултравиолетовите лъчи в малки количества са полезни.

Без слънце човешкият живот, както и всички форми на живот на планетата, е невъзможен. Слънчевата све-тлина е мощен източник на енергия и участва в повечето химически и физиологични процеси. Тя има решаваща роля за синтеза на витамин Д в организма.

Но със слънчевата енергия трябва да се внимава. Тя ускорява кръвообращението и сърцето бие по-силно.

Организмът губи течности, кръвта се сгъстява, намалява се насищането От прегряването страда и черният дроб. При нарушени функции на щитовидната жлеза под влияние на слънцето може да се появи хиперпигментация с устойчиви тъмни петна. Затова при проблеми с ендокринната система трябва да се използват слънчезащтини средства с максимален защитен фактор - SPF 50+.

Излишната доза слънце вреди на кожата чрез т. нар. фотостареене. Да бъдете малко по-устойчиви на агресията на слънцето, ще ви помогнат доматите, доматеното пюре и динята. Те съдържат антиоксиданта ликопин - каротиноид, който има силно изразен радиопротективен ефект, а също така противовъзпалителни и противоракови свойства. За многобройните си директни срещи със слънцето ще поготвите кожата си и като включите в менюто си повече продукти, които съдържат бета-каротин (провитамин А): млечни продукти, яйчен жълтък, животински черен дроб, моркови, тикви и други жълти, оранжеви и тъмнозелени плодове и зеленчуци.

Вече се знае, че изгарянето поради неразумно излагане на слънце не остава без последствия. Уврежданията от UV лъчи се натрупват в кожата и могат да станат причина за развитие след години на рак, включително и на най-злокачествения - меланом. При хората с много светла кожа (първи и втори тип) изгарянето може да настъпи само за 10 минути, прекарани под слънцето. На юг, особено при ветровито време край морето, този процес е още по-бърз. Дори смуглите, ако не използват специални слънцезащитни средства и се пекат безконтролно, могат да изгорят. Най-застрашени са малките деца - те трябва да стоят само на сянка, и то намазани със специални детски слънцезащитни средства.

Хората, които са наследствено предразположени към кожен рак, които имат голям брой бенки по кожата си - над 50, е за предпочитане въобще да не правят слънчеви бани.
Внимание: учените са установили, че в жарките летни месеци, когато слънцето е най-агресивно, ние не сме защитени напълно от неговото въздействие дори ако има облаци по небето!

Почти за 90% от ултравиолетовите лъчи те не са препятствие. Шапката, чадърът и короните на дърветата не са надеждна защита. Те пропускат до 50% от UV лъчите, така че дори и на сянка вие отново се облъчвате. Трябва да знаете, че пясъкът отразява до 25% от UV радиацията, а в морето тя прониква до 50 м дълбочина.

Ако все пак допуснете кожата ви да изгори, вземете спешни мерки. Приберете се в прохладно помещение, облейте се със студена вода. Не избърсвайте тялото с кърпа, оставете го да изсъхне на въздух. Ако не получите облекчение, наложете компреси със студена вода и ги сменяйте често. Ще е чудесно, ако имате подръка някакъв епителизиращ продукт, каквито се намират в аптеките. Най-удобни са препаратите на пяна. В никакъв случай не мажете възпалената кожа със спирт - той ще я раздразни още повече! Ако се надигнат мехури, не ги пипайте! И при най-лекото според вас възпаление, отидете на лекар, защото може да се развие инфекция.

Ако сте далеч от лекар или от аптека, като еднократна мярка, докато стигнете до специалист, можете да приложите някоя от изпитаните народни рецепти. Те облекчават раздразнената кожа при лека степен на възпаление, но не са препоръчителни при по-силно изгаряне, особено с мехури - в такъв случай се постарайте по най-бързия начин да стигнете до "Спешна помощ".

А ето каква временна мярка може да вземете:

Обелете и измийте добре млади или по-пресни картофи. Настържете ги на ситно ренде и нанесете кашата върху парещата и болезнена кожа.

Нарежете добре измити листа от бяло зеле и ги намачкайте на каша. Разбъркайте ги с малко зехтин и хлебна сода. Покрийте възпалените участъци от кожата.

Обелете една краставица, настържете я и отцедете сока. Смесете краставичния сок с кисело мляко и малко хлебна сода.

 

Що е биоталасология

Що е биоталасология

През лятото милиони хора биват привлечени от приятната прохлада край морския бряг, но и ползата за здравето, която носят природните фактори на морето. ...

Ваксината най-добре пази от грип

Ваксината най-добре пази от грип

Грипът е едно от най-широко разпространените епидемични заболявания. Той се причинява от грипни вируси. Най-уязвими са децата и възрастните хора. За съжаление грипът е съпътстван от висока смъртност точно при тези две рискови групи. ...

Медитацията пъди депресията

Медитацията пъди депресията

Медитацията по 20 минути два пъти дневно се оказала достатъчна, за да се усети положителен ефект още след първия месец. ...

Климактериум без топли вълни

Климактериум без топли вълни

При повечето от жените след 40-годишна възраст дейността на ендокринно-половата система постепенно намалява. Обикновено това не е свързано с някакви по-сериозни оплаквания. При около 40% от жените обаче през този период са налице повишена раздразните ...

Пренесете си късче плаж у дома

Пренесете си късче плаж у дома

Разходката на бос крак по плажа е естествен масаж на ходилата. Пясъкът, особено кораловият, е наситен с много микроелементи и минерали. ...

Как да се предпазим от остеопорозата

Как да се предпазим от остеопорозата

След като навършат 50 години, две трети от жените изпитват недостиг на костна тъкан. Според специалистите това не е резултат от климакса, който всъщност само ускорява процеса. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести