Рентгеновите снимки на зъби са безопасни
Много от процесите и състоянията на зъбите и околните тъкани са невидими за окото, затова често се налага да се правят рентгенови снимки. Те помагат на стоматолога при поставянето на диагнозата и за избора на лечение, тъй като могат да покажат големи ...
Кои са рисковите фактори за появата на некротично-язвен гингивит?
Болните се оплакват от внезапната поява на непрестанна, силна и мъчителна болка в областта на венците. ...
Много важно за всеки човек е да знае как да реагира при поява на болка и колко часа след появата,а ако близките преценят, че със собствен превоз ще го транспортират по-бързо, отколкото да чакат "Бърза помощ", трябва ли да поемат този риск? Aко повикването и идването на "Бърза помощ" е проблемно, тогава наистина е за предпочитане незабавното транспортиране със собствено превозно средство, като преди това е добре пациентът да постави под езика си нитроглицерин (или да се впръска, ако е под формата на спрей) и да вземе един аспирин и някакъв бета-блокер.
Това е триадата, която се прилага като доболнична намеса. Не е разумно да се чака по-дълго време с наивната надежда, че болката не е свързана със сърцето, а най-вероятно е от простуда, шипове, стомашни проблеми и пр. и ще изчезне от само себе си. Ако не разполага с посочените три медикамента, и обикновен аналгин, седалгин и парацетамол не са за пренебрегване при облекчаване на болката.Тук обаче има едно задължително условие:
ако болката е много силна и е свързана с обща слабост, изпотяване и установено ниско кръвно налягане (под 90 за горното показание),
т.е. има симптоми, които могат да са предвестници за кардиогенен шок, не е уместно да се предприема пътуване със собствен транспорт, а трябва да се информира спешно специализираният екип от "Бърза помощ", разполагащ с реанимобили, оборудвани с нужната техника за оказване на необходимата помощ при транспортирането.
Когато говори за исхемичната болест на сърцето, че споменатите основни проблеми, подходи и данни се изнасят и обсъждат на всички по-големи медицински форуми, включително и на последния кардиологичен конгрес в края на август и началото на септември 2008 г. в Мюнхен, но все повече ударението се измества върху превенцията. Независимо от успехите в лечението, основна остава профилактиката на исхемичната болест на сърцето чрез максимални усилия за преодоляване на рисковите фактори, тъй като тяхното наличие е предпоставка за появата и развитието а е необходимо да се подобрява здравната култура на населението, да се провеждат редовно диспансерни наблюдения и скрининг за онези групи хора, които са застрашени от появата на коронарна болест.