Спортът е полезен за всички възрасти
Не допускайте пулсът да надвишава максималната граница, съответстваща на възрастта ...
Странични ефекти от анестезия или упойка
Анестезията, която на популярен език хората наричат упойка, е временно, пълно или частично изключване на сетивността на определена част от тялото със или без загуба на съзнанието под влиянието на определени медикаменти. ...
Болката като клиничен симптом в детската възраст се определя като неприятно емоционално усещане, което се дължи на тъканна увреда, променяща поведението на детето. Болката включва: дразнене на рецепторите с импулси; реакция на централните мозъчни структури и ответни механизми, изразяващи се във вегетативни и двигателни реакции.
Коремната болка при децата е една от най-честите и все още най-трудна за интерпретация и диагностика.
Лекарят трябва да събере най-напред подробни анамнестични данни относно началото на болката, нейната продължителност, интензитет, характер (постоянна, коликообразна), локализация, радиация, протичане (засилване, отслабване, промяна в характера), повлияване от промяна в положението на тялото, двигателна активност, кашлица, напъване и т.н. За съжаление не може да се разчита на децата в ранна възраст на подробно и точно описание на характерните особености на коремната болка. Често те и родителите, поради страх от предстоящи изследвания и операция, омаловажават някои анамнестични данни.
Сигнали за коремна болка
Сигнал за коремна болка в най-ранната възраст е наличието на пронизителен плач, неспокойствие, необяснима възбуда, стенещо и пъшкащо дишане, свиване на крачетата към коремчето, отказ от храна и игра. Внимание изискват и придружаващите симптоми, като гадене, повръщане, диария, висока температура и т.н. Клиничният преглед включва преценка на общото състояние и подробно изследване от педиатър.
Лабораторните изследвания при коремна болка в детската възраст включват различни анализи - на кръв и урина, както и коремна ехография. Те могат да послужат за основа на своевременна диагноза и адекватно лечение. При установяване на по-тежка патология в процеса на диагностиката се включват контрастни рентгенови изследвания, горна и долна ендоскопия, компютърна томография.
Диференциално-диагностичното определяне на коремната болка е в зависимост от възрастта на детето. При най-малките коремните болки често са причинени от остър гастроентерит, но винаги трябва да се допускат и сплитане на червата (инвагивация), остър апендицит, чревна перфорация, перитонит. При децата в предучилищна възраст причинители на болката са и инфекции на уринарния тракт, травми, остър апендицит, пневмония, вирусни инфекции с мезаденит, тежки констипации. Малките ученици обикновено се оплакват от остри коремни болки при остър гастроентерит, уринарни инфекции, травми на корема, остър апендицит, вирусни заболявания. При по-големите към изброените причини се причисляват и остри гинекологични заболявания, включително и извънматочна бременност.
Родителите и близките на деца, страдащи от болки в корема, трябва да знаят следното:
Не бива да се прибягва до самолечение; не се препоръчва коремът да се затопля, независимо от възрастта на детето;
Необходимо е да се потърси помощта на педиатър или да се откара детето в специализирано болнично заведение.
Коремните болки в детска възраст не трябва да се подценяват, защото те могат да бъдат признак за сериозно заболяване.