Коя е най-подходящата пломба за деца
Един от най-сериозните проблеми, с които се сблъскват денталните медици, е кариесът на ранното детство. При него повечето зъби изглеждат като зловещи черно-кафяви корени. ...
Озонотерапията е ефективен метод в борбата с целулита
По своята същност целулитът представлява деградирала капсулирана мастна тъкан, в която клетките са с повишено съдържание на вода. Виновни за неприятните трапчинки са клетките на кожата, както и съединителната тъкан. ...
Oтдавна е доказано, че производството на хормони в човешкия организъм намалява и затихва с възрастта. Затова в науката бе лансирано схващането, че ако по изкуствен път човек поддържа по-високо нивото на хормоните, той ще старее по-бавно.
Звучи логично, но само на първо четене.
Данните от последните изследвания на американски учени доказват, че това съвсем не е така. Специалистите наблюдавали два вида хормони - дехидроепиандростерон (DHEA), който се продуцира при жените и мъжете, и мъжкия тестостерон. След навършването на 30-годишна възраст нивото на тези хормони започва да намалява, а организмът да старее. В продължение на две години участници в проучването получавали лекарства, съдържащи DHEA. Някои от тях приемали по-малки количества, като част от медикаментите била заменена с плацебо, т.е. не съдържала никакви хормони.
След двегодишно наблюдение резултатите показват, че качеството на живот, работоспособността и сексуалното желание на всички участници са се запазили еднакво без значение от групата, в която са участвали. Това е достатъчно да се твърди, че всички хипотези за забавяне на стареенето в резултат на повишени нива на хормони са лишени от доказателства.
Засега при прилагането на подобни методи не се наблюдават странични ефекти, но не могат да бъдат дадени гаранции, че такива няма да се появят след пет или десет години. Затова човек трябва да се придържа към утвърдените и изпитани методи за здравословен начин на живот - системна физическа активност, съчетана със здравословно хранене и пълноценен сън.