Възпаление на венците по време на пубертет

Възпаление на венците по време на пубертет

Кога бебето може да ходи на плаж?

Кога бебето може да ходи на плаж?

Hяма никакъв проблем бебето да замине с родителите си на море, ако вече е навършило 6 месеца. Преди да отиде на плаж обаче, то трябвада е подготвено за първата си слънчева баня. ...

Заекването при децата се преодолява с деликатен подход

Заекването при децата се преодолява с деликатен подход

Заекването при децата се появява най-често във възрастта от 2 до 5 години. ...

Bъзпалението на венците при юношите не е рядко явление, но не може да се приеме като типична находка в този период от развитието на човека.

Както показват епидемиологичните изследвания, децата и подрастващите много често страдат от хронично възпалени венци, особено при липсата на училищни зъболекарски кабинети и немарливост към устната хигиена. Именно през пубертета част от гингивалните възпаления се превръщат във възпалителни разраствания на венците, които обозначаваме като пубертален хиперпластичен гингивит.

Когато не се поддържа добра орална хигиена и особено ако юношата диша през устата (заради трета сливица, носни полипи, изкривявания на носната преграда, хронични синуити и др.), се развива типична хиперплазия на венците - предимно около предните зъби, най-вече на горната челюст. Родителите водят детето си при зъболекаря смутени и дори обезпокоени от голямото разрастване на венечните папили и венците, които припокриват част от зъбите. Симптомите са: яркото зачервяване, обилно натрупване на зъбна плака, лесно кървене в случаите с оточност на разрасналия се венец.
Венечните папили са туморообразни, опънати, блестящи, лесно се повдигат и под тях се открива много голямо количество бактериална плака, хранителни остатъци и обилно отложен тъмнокафяв подвенечен зъбен камък. Налице са дълбоки до над 5 мм венечни джобове - венечни, а не пародонтални, образувани поради разрастването на венците, а не вследствие разрушаването на костта на пародонта. Затова и ги наричаме "лъжливи джобове". Когато процесът протича дълготрайно, венечните папили и венечните ръбове фиброзират, придобиват розов цвят, стават твърди, неболезнени при опипване и трудно се отделят от зъбите. При прегледа зъболекарят трябва да снеме подробна анамнеза и дори да поиска клинико-лабораторни изследвания, за да отхвърли кръвни заболявания или лечение на епилепсия (в миналото с хидантоини, а сега с натриев валпроат).

Прогнозата на заболяването е много добра, ако стоматологът отстрани някои фактори, които улесняват натрупването на зъбна плака (лошо направени пломби, къси или широки коронки). Особено важно е обаче да се положат сериозни грижи за поддържане на изрядна орална хигиена. Това се благоприятства от факта, че тийнейджърите все по-често се задържат пред огледалото и се стремят да бъдат по-привлекателни. Родителите трябва да се възползват от промените в емоционалността и интересите на децата им, а не да си позволяват груби насмешки, които сриват самочувствието и желанието на тийнейджърите да се харесат.
След като проведе професионална орална хигиена и обучи юношата на правилни лични грижи за зъбите и венците, зъболекарят трябва да препоръча ползването на препарата генгигел (под формата на разтвор, гел или спрей). Той съдържа синтетичната съставка на съединителната тъкан на човека (хиалуронан), осигуряваща намаляване на оточността и възвръщане на физиологичното равновесие във венците. При големи разраствания се налага хирургична интервенция. Тя се изразява в изрязване на разрасналите се венечни папили и пластика на венците (гингивектомия с гингивопластика). Някои специалисти препоръчват това да се отложи до излизане от пубертета.

Болестта на Алцхаймер

Болестта на Алцхаймер

Американски неврофизиолози откриха редица косвени симптоми на болестта на Алцхаймер, които могат да се наблюдават десетилетия преди поставянето на окончателната диагноза ...

Коремните болки при децата

Коремните болки при децата

Болката като клиничен симптом в детската възраст се определя като неприятно емоционално усещане, което се дължи на тъканна увреда, променяща поведението на детето. ...

Упражнения за цялото тяло чрез активна почивка

Упражнения за цялото тяло чрез активна почивка

Избягвайте да седите с кръстосани крака. При възможност сменяйте обувките си в офиса, и то не само през зимата. ...

Могат ли хормони да забавят стареенето

Могат ли хормони да забавят стареенето

Oтдавна е доказано, че производството на хормони в човешкия организъм намалява и затихва с възрастта. ...

Болката в гърба се преборва с упражнения

Болката в гърба се преборва с упражнения

Няколко упражнения при болки в гърба ...

Микроинвазивна хирургия

Микроинвазивна хирургия

В случаите, когато проблемът е при мекото небце, преди години се изрязваше част от него, като същевременно се оперираха и сливиците (ако те не са оперирани преди ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести