Сърбежът в ушите може да продължи
Hай-честият локализиран сърбеж е този в ушите. При по-голямата част от страдащите той е проява на кожно заболяване, като себорея, невродермит, контактен дерматит, атопичен дерматит и псориазис. ...
Замърсяването увеличи и алергиите
Aлергията се проявява със симптоми от различни органи, но тя е израз на обща нагласа на организма. Тя е несъответна по силата си защитна реакция на имунната система спрямо вещества от околната среда ...
Eндометриозата е заболяване, при което тъкани от матката се разрастват извън нея или в други органи. Това причинява болки и може да доведе до стерилитет. Подходящото медикаментозно лечение намалява болковата симптоматика, като например болката в таза, по време на полов акт и на менструацията. По този начин не се отстранява окончателно ендометриозата обикновено нейните огнища се появяват отново между 12-24-ия месец след преустановяване на терапията. Трябва да се има предвид че самостоятелното приложение на медикаменти не повишава вероятността за спонтанно настъпване на бременност. Тъй като всички препарати, използвани за лечение, имат противозачатъчен ефект, тяхното приложение дори отлага настъпването на бременност. За намаляване на болките могат да се използват различните групи медикаменти - всички те имат приблизително еднаква активност.
Целта на консервативното лечение на ендометриозата е да се прекъсне цикълът на стимулация и на кървенето. Под влияние на пониженото ниво на естрогените, макар и те да не изчезват напълно, ендометриозните огнища намаляват обема си и стават неактивни. Когато лечението се преустанови, те постепенно се реактивират. Яйчникови огнища с размер над 3 см, трудно се потискат с медикаментозно лечение. А и болковата симптоматика често се дължи на сраствания, които се лекуват хирургично.
Повечето медикаменти се приемат в продължение на 6- 12 месеца, с изключение на комбинираните противозачатъчни, които могат да се прилагат толкова дълго, колкото е необходимо.
Противозачатъчните средства са сред най използваните медикаменти при лечение на ендометриозата. Те са подходящи за млади жени, при които заболяването е минимално изразено и изискват предпазване от забременяване. Показват добър ефекти за намаляване на болката. За лечение на ендометриоза противозачатъчните таблетки се прилагат непрекъснато, без пауза между отделните опаковки за период от 6-12 месеца.
Прогестероновите препарати са най-често прилагани за лечение на ендометриозата в САЩ. Тяхната ефективност достига 80%. Обичайно използваните препарати включват медроксипрогестерон ацетат, дидрогестерон и норетистерон. Те намаляват обема на ендометриозните огнища и потискат яйчниковата функция. Могат да се прилагат продължително или циклично (3 седмици приеми 1 седмица пауза). Съществува и друг вариант, при който се правят инжекциии на всеки 3 месеца. Но тази форма се избягва при жени, които желаят да забременеят, тъй като овулацията понякога се потиска за 12 месеца след преустановяване на лечението.
Даназол и гестринон са препарати с висока ефективност (80-90%), които не се използват често в съвременната медицина поради изразените странични ефекти, като окосмяване, увеличение на тегло, загрубяване на гласа, което продължава и след спиране на лечението.