Лечение на ендометриозата с медикаменти

Лечение на ендометриозата с медикаменти

Зеленият чай и неговото противогрипно действие

Зеленият чай и неговото противогрипно действие

Чрез консумацията на зелен чай може успешно да извършвате целогодишна профилактика на вашия организъм ...

Комбинирането между билки и лекарства не е безопасно

Комбинирането между билки и лекарства не е безопасно

Произволното им съчетаване може да доведе до намаляване на тяхната ефективност, а и до сериозни негативни последици ...

Eндометриозата е заболяване, при което тъкани от матката се разрастват извън нея или в други органи. Това причинява болки и може да доведе до стерилитет. Подходящото медикаментозно лечение намалява болковата симптоматика, като например болката в таза, по време на полов акт и на менструацията. По този начин не се отстранява окончателно ендометриозата обикновено нейните огнища се появяват отново между 12-24-ия месец след преустановяване на терапията. Трябва да се има предвид че самостоятелното приложение на медикаменти не повишава вероятността за спонтанно настъпване на бременност. Тъй като всички препарати, използвани за лечение, имат противозачатъчен ефект, тяхното приложение дори отлага настъпването на бременност. За намаляване на болките могат да се използват различните групи медикаменти - всички те имат приблизително еднаква активност.

Целта на консервативното лечение на ендометриозата е да се прекъсне цикълът на стимулация и на кървенето. Под влияние на пониженото ниво на естрогените, макар и те да не изчезват напълно, ендометриозните огнища намаляват обема си и стават неактивни. Когато лечението се преустанови, те постепенно се реактивират. Яйчникови огнища с размер над 3 см, трудно се потискат с медикаментозно лечение. А и болковата симптоматика често се дължи на сраствания, които се лекуват хирургично.

Повечето медикаменти се приемат в продължение на 6- 12 месеца, с изключение на комбинираните противозачатъчни, които могат да се прилагат толкова дълго, колкото е необходимо.

Противозачатъчните средства са сред най използваните медикаменти при лечение на ендометриозата. Те са подходящи за млади жени, при които заболяването е минимално изразено и изискват предпазване от забременяване. Показват добър ефекти за намаляване на болката. За лечение на ендометриоза противозачатъчните таблетки се прилагат непрекъснато, без пауза между отделните опаковки за период от 6-12 месеца.

Прогестероновите препарати са най-често прилагани за лечение на ендометриозата в САЩ. Тяхната ефективност достига 80%. Обичайно използваните препарати включват медроксипрогестерон ацетат, дидрогестерон и норетистерон. Те намаляват обема на ендометриозните огнища и потискат яйчниковата функция. Могат да се прилагат продължително или циклично (3 седмици приеми 1 седмица пауза). Съществува и друг вариант, при който се правят инжекциии на всеки 3 месеца. Но тази форма се избягва при жени, които желаят да забременеят, тъй като овулацията понякога се потиска за 12 месеца след преустановяване на лечението.

Даназол и гестринон са препарати с висока ефективност (80-90%), които не се използват често в съвременната медицина поради изразените странични ефекти, като окосмяване, увеличение на тегло, загрубяване на гласа, което продължава и след спиране на лечението.

Упражнения при плоскостъпие или т.нар. дюстабан

Упражнения при плоскостъпие или т.нар. дюстабан

Едно от разпространените отклонения на ходилото е плоскостъпието, на разговорен език се нарича дюстабан. ...

Лечение на шипове

Лечение на шипове

Шиповете са костно-ставни израстъци, които често се появяват още в млада и средна възраст. Те се образуват при обездвижване, неправилна обмяна на веществата, след травмии др. ...

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Фебрилният (температурен) гърч е неконтролируемо мускулно съкращение - ограничено или генерализирано, което е причинено от висока температура. Той не се получава веднага с повишаването,а обикновeно със спадането, най-често - когато е към 38 градуса. ...

Връзката между главоболието и шиповете в шията

Връзката между главоболието и шиповете в шията

Промените в шията оказват влияние на оросяването на мозъка. ...

Синуитът и настинката при децата

Синуитът и настинката при децата

Децата до 5-6-годишна възраст боледуват често (3-5-7 пъти годишно) от остри вирусни инфекции на горните дихателни пътища (настинки). ...

Ранни симптоми на астматичния пристъп

Ранни симптоми на астматичния пристъп

Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести