Ранни симптоми на астматичния пристъп
Бронхиалната астма e алергично хронично възпалително заболяване на дихателните пътища, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на задух. ...
Балнеолечение при високо кръвно налягане
При гранични стойности на кръвното налягане и при леки степени на хипертония балнеолечението може да бъде от голяма полза. За целта най-подходящи са среднопланинските курорти ...
Aко болките, които изпитвате, са тъпи, стягащи, разположени от двете страни на главата в тилната област, по всяка вероятност те са причинени от високо кръвно налягане. В началото могат да се усещат като леко притискане, което впоследствие да прерастне в остра болка. Макар и рядко, неприятните усещания могат да се разпространят към тялото и раменете. Възможно е да се усеща и туптене в тила, синхронно на болката.
В ранния стадий на хипертонията оплакванията са: главоболие, нарушен сън, шум в ушите, сърцебиене. Главоболието обикновено е локализирано в челната и тилната област и има "стягащ" характер. В по-късните стадии на болестта оплакванията придобиват постоянен характер, а стойностите на артериалното налягане се стабилизират на сравнително високо ниво.
Често настъпват хипертонични кризи с бързо и рязко покачване на артериалното налягане до и над 190/115 мм живачен стълб и със засилване на главоболието. Кризата е с различна продължителност и се съпътства от силно главоболие, гадене и повръщане, световъртеж, сърцебиене. В хода на по-тежка хипертонична криза може да настъпят усложнения - мозъчен инсулт или сърдечен инфаркт. В мозъка настъпва т.нар. хипертонична енцефалопатия с недоимъчно кръвооросяване и мозъчен инсулт.
Обикновено болните в начален стадий не са склонни да се подложат на лекарствена терапия. Необходимо е обаче още при първите симптоми да се направят някои специфични кардиологични и неврологични изследвания: доплерова сонография за мозъчното кръвообращение и оросяване, мозъчна картография за функцията на мозъка, стрес-тест и други. След определянето на диагнозата специалистът може да препоръча различни видове лечение. Озонотерапията е нов немедикаментозен метод на лечение, който получава все по-голямо разпространение в целия свят.
Озонът, който е форма на кислорода, почиства артериите и вените, подобрява кръвообращението, пречиства кръвта и лимфата, нормализира хормоните и производството на ферменти, спира възпаленията, намалява или спира болките, успокоява нервите, предотвратява инсулт и инфаркт, овладява сърдечната аритмия, подобрява функциите на мозъка и паметта, унищожава токсини, забавя или напълно спира дегенеративните процеси, спира или отстранява автоимунни заболявания и др. Терапията разполага с богат лечебен потенциал. При много пациенти тя показва по-големи възможности от лекарствените методики.