Причини за стомашно-чревните разстройства
Летният сезон е период на слънчеви изгаряния, летни алергии, топлинни и слънчеви удари, ухапвания от насекоми, храносмилателни разстройства. ...
Упражнения за успокояване и пробуждане на всемирна любов
Eдин от най-достъпните начини да се спасим от натрупаното напрежение и от умората е анусара-йога. ...
Американски неврофизиолози откриха редица косвени симптоми на болестта на Алцхаймер, които могат да се наблюдават десетилетия преди поставянето на окончателната диагноза, дори още в училище. Многогодишният проект "Nun Study" за проследяване развитието на болестта у монахини-милосърдни сестри бил осъществен съвместно от група специалисти от университетите в Южна Флорида и в Кентъки.
В проекта били включени 678 милосърдни сестри на възрастот 76 до 106 години. Първоначално в хода на проучването била установена зависимост между малкия размер на черепната кутия и предразположеността към болестта на Алцхаймер. Тогава учените решили да изследват причините за развитие на клиничната картина у жените с малки глави. Сред монахините с потвърдена диагноза била установена следната закономерност: ако размерът на главата е по-малък от средния, то рискът от старческа деменция е толкова по-висок, колкото е по-ниско получено то на млади години образование.
Големият обем на мозъка създава своеобразен стратегически запас от неврони, чието загиване причинява и болестта. Според ръководителя на изследването Джеймс Мортимър от университета в Южна Флорида малкият обем на черепната кутия в съчетание с ниско образователно равнище или с академични успехи свидетелства, че:
1. между тях и болестта има връзка;
2. лошият успех в училище може да бъде признак за бъдещо развитие на болестта на Алцхаймер. А експерти от университета в Чикаго установиха, че влошените моторни функции у старите хора, които водят до физическа слабост, се явяват първият видим симптом от разви тието на Алцхаймеровата болест.
Същевременно специалисти от Националния институт за ботанически изследвания на Индия съобщават, че са създали билков тоник за лечение на заболяването, пише в. "Таймс ъв Индия". Основните му съставки са алкохолни екстракти от няколко медицински растения, сред които Tinospora Cordifolia, Centella Asiatica, Withania Somnifera, Mucuna Pruriens и куркума. Окуражени от добрите резултатите от тестването на тоника върху плъхове, учените са подали молба за патент в САЩ.