Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч
Фебрилният (температурен) гърч е неконтролируемо мускулно съкращение - ограничено или генерализирано, което е причинено от висока температура. Той не се получава веднага с повишаването,а обикновeно със спадането, най-често - когато е към 38 градуса. ...
Възпаление на венците по време на пубертета
Bъзпалението на венците при юношите не е рядко явление, но не може да се приеме като типична находка в този период от развитието на човека. ...
Група учени от Американската психологическа асоциация сканирала е сравнила женски мозък в първите седмици след раждането и три-четири месеца след това. Оказало се, че за това време в няколко отдела на мозъка става неголямо, но статистически достоверно увеличаване на обема на сивото вещество. За същия срок в мозъка на възрастните хора такива положителни промени не настъпват, освен в период на интензивно обучение.
Изводът на учените оборва битуващото мнение, че недоспиването, голямото психическо и физическо натоварване, свързани с грижите по отглеждането на малкото дете намаляват умствените способности на майката.
Напротив! Новата информация, отговорността и майчинският инстинкт стимулират образуването на нови клетки в мозъка. При това, колкото повече време и сили посвещава майката на своята рожба, толкова повече се разрастват ключови области в нейния главен мозък.
В хода на изследването било установено също така, че у жените, които смятали своите деца за най-съвършените и най-красивите, особено силно се увеличават областите в мозъка, свързани с майчината мотивация, удоволствието и управлението на емоциите.