Кои са виновниците за респираторните алергии
Aлергията е свръх- реакция на имунната система след контакт с чужди белтъчни вещества, наречени алергени. ...
Алтернативни методи за почистване на зъбитe
Днес стоматолозите от цял свят смятат, че е невъзможно само с механични средства да се постигне цялостното отстраняване на зъбната плака. ...
Витилигото е кожна болест, от която страда 1-2 процeнта от човечеството. Хипократ го описва като поява на "луннобледи" петна по кожата. То е автоимунна болест, което означава, че организмът припознава някои от собствените си клетки като чужди (в случая пигментните клетки на кожата) и ги уврежда или унищожава.
Причините са различни. Най-често отключващият фактор при витилигото са травми и силен стрес в съчетание с фамилна наследственост. Бледите петна се появяват на мястото на травмираната кожа - рана при изгаряне, механично притискане, слънчево изгаряне и др. Според началната проява на витилигото се различават два типа: първият засяга кожата на естествените отвори на тялото - очи, уши, ноздри, гeниталии, а вторият - кожата на тялото и крайниците.
Тази болест е по-скоро козметичен проблем, който влияе на самочувствието на пациента, без да засяга общото му здравословно състояние. Има няколко метода на терапия. Ако кожата е слабо засегната, се прилагат външни препарати (меладинин, мелагенин, витикс , който е разработен на растителна основа). Напоследък хит е локалният цитостатик пимекролимус (Pimecrolimus), който притежава уникална молекулярна структура.
Ако засегнатата кожа е повече от процeнта 5 процeнта, се прилага т.нар. ПУВА-терапия. Тя включва перорален прием на лекарства, след което пациентът се подлага на облъчване с UVA-лъчи с определена дължина на вълната. При по-упоритите случаи се намесва пластичната хирургия - присаждане на пигментирани части на кожата ("островчета") в засегнатите депигментирани участъци. Интервенцията се прилага с голям успех.
Не бива да се подценява и опитът на народната медицина, който препоръчва в менюто на пациента максимално количество суров магданоз. Успехът в терапията на витилигото е 60-70 процeнта, като за сегнатите задължително трябва да избягват стреса. Може би тук идва мястото и на психотерапията и психоанализата.
Неконвенционалните методи на лечение са хомеопатичната терапия, акупунктурата, фитотерапията и др. Всички те препоръчват природо -съобразен начин на живот, рационално хранене, преустановяване на вредните навици (алкохол, тютюнопушене, наркотици и др.)