Как да предпазим слуха от увреждане
Носете тапи за уши, ако работите в шумна среда. За управление на мотоциклет има специални модели ...
Истини и заблуди за кръвното налягане
Дори да нямате оплаквания, системно следете стойностите му ...
Силна, непоносима болка в кръста с излъчване към единия или към двата крака, често придружена с изтръпване - това е най-често срещаната клинична картина, която характеризира коварния синдром, наречен дископатия. След нeколкодневен постелен режим със или без лечение болката стихва и изчезва, но след месеци или години отново се появява главно при резки движения или физическо натоварване.
При определени обстоятелства част от междупрешленния диск може да навлезе в гръбначно-мозъчния канал и да се образува дискова херния - едно много неприятно усложнение на дископатията, което води до пълно обездвижване, мускулна слабост, невъзможност да се ходи на пръсти и пети, затруднения в уринирането.
Нерядко тя е предизвикана от физическо усилие (вдигане на тежест, внезапно рязко изправяне). Започва остро, като болката в кръста най-често е едностранна, силна и режеща. В някои случаи тя се спуска към седалището, а после и надолу по крака. Дископатията и дисковата херния, разпростиращи се в лумбалната (поясната) област, заемат най-голям процент от заболяванията на периферната нервна система.
Степента на увреждането се установява единствено чрез компютърна електромиография (ЕМГ) и електроневрография (ЕНГ). Лечението е комплексно и продължително. То е различно от терапията в острия и в хроничния стадий. Целта е да се премахне болката и възпалението на периферните нерви, да се подобри кръвният ток, да се възстанови нормалната двигателна и мускулна дейност, да се предотвратят усложнения, като парези, нарушения в оросяването, обездвижване.
Лечението на дисковата херния обикновено е консервативно, с поставяне на болния на твърдо легло и прилагане на обезболяващи медикаменти. При неуспех се прибягва до хирургическо лечение. Много по-добри резултати дава съчетанието на медикаментозно лечение и лазер-ултразвукова терапия. Тази комбинация стимулира възстановяването на нормалната дейност на притиснатите нервни окончания, подобрява се еластичността на междупрешленните дискове, както и дегенерацията на капсулите им. Болката отшумява, тонусът на мускулатурата се подобрява, а изтръпването и умората изчезват.