Особености на интимната хигиена в менопаузата
Климактериумът е период, през който функциите на яйчниците постепенно започват да затихват до настъпване на физиологично безплодие. ...
Сърбежът в ушите може да продължи
Hай-честият локализиран сърбеж е този в ушите. При по-голямата част от страдащите той е проява на кожно заболяване, като себорея, невродермит, контактен дерматит, атопичен дерматит и псориазис. ...
Учени от Харвардския университет се натъкват на вредни вещества със сложното име перфлуорирани алкил сулфонати (PFAS) в млякото на кърмещи жени. Тези химикали се влагат най-вече в текстилната промишленост. Оказва се, че те лесно навлизат от дрехите в кожата и впоследствие попадат в кръвта.
В период от 3 години специалистите ежемесечно анализират кръвните проби на 81 деца в кърмаческа възраст. Успоредно с това те отчитат и някои кръвни показатели на техните майки още от 32-ата гестационна седмица. Проучванията сочат, че с всеки месец концентрацията на перфлуорирани алкил сулфонати в организма на кърмачетата се повишава. Това буди безпокойство, тъй като вредните съединения се разграждат бавно и подлагат на риск крехкото детско здраве. Установено е, че те отслабват имунната система и могат да причинят различни аномалии в организма.
Направените констатации в никакъв случай не бива да обезкуражават жените да кърмят, което е жизненоважно за техните бебета. Ръководителят на изследователския екип съветва внимателно да се подбира облеклото не само за кърмачетата, но и за майките. За предпочитане са дрехите от екологично чисти материи. Доверявайте се на сертифицирани производители на специализирано облекло.