Първи сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти
България е на предпоследно място в Европа по качество на кардиологичните грижи. Две трети от българите умират от сърдечно-съдови заболявания. Първенци сме по мозъчни инсулти, сърдечни инфаркти. ...
Упражнения за цялото тяло чрез активна почивка
Избягвайте да седите с кръстосани крака. При възможност сменяйте обувките си в офиса, и то не само през зимата. ...
Cърдечният инфаркт е най-тежката форма на исхемична болест на сърцето и едно от най-фаталните и инвалидизиращи заболявания. Факторите, които влияят на риска от миокарден инфаркт, са: артериалното налягане, холестеролът в кръвта, тютюнопушенето и кръвната захар. Повишеният холестерол е основният рисков фактор.
Серумният общ холестерол трябва да е под 5.2 mmoll/l. При стойности над тези трябва да се изследват неговите съставки: HDL ("добър холестерол") и LDL ("лош холестерол") и триглицериди. При болни с вече установена исхемична болест е необходимо да се правят изследвания поне два пъти годишно, като след това се назначава консултация с оглед на прилаганото диетично и медикаментозно лечение.
Диетата изключва животинските мазнини от храната и набляга на приема на повече плодове и зеленчуци в суров вид. Допустимите месни продукти са пилешкото и рибата. Добре е храната да се приготвя чрез варене и печене. Сладкишите и тестените изделия не са желателни в менюто. Кръвното налягане трябва да се следи редовно.
Ако стойностите надвишат 140/85, това е сигнал за консултация със специалист и евентуално начало на лечение. Профилактиката на сърдечния инфаркт разчита много на движението и спорта. Туризмът, плуването и гимнастиката трябва да станат част от начина на живот. Те са изключително важни за хора с натоварен график и стресова работа над 48 часа седмично, чийто риск от инфаркт е многократно повишен. Искате ли да намалите опасността от инфаркт, задължително трябва да спрете цигарите.
Ако пушите от 1 до 4 цигари дневно, удвоявате риска, а с 20-25 цигари го увеличавате до 5 пъти. Проучванията показват, че дори престоят в задимено помещение, т.нар. пасивно пушене, също повишава риска. Ако имате кръвни роднини, прекарали инфаркт, трябва да контролирате посочените фактори от 20-30-годишна възраст. Това е особено важно за мъжете, тъй като преди 50-годишна възраст те са многократно по-застрашени от жените. За дамите в менопауза е важно да знаят, че правилното използване на заместителни хормони, определени от специалист гинеколог, намалява риска от инфаркт.