Мeтодът ин витро помага при безплодие (стерилитет)
В момента за оплождането ин витро здравната каса отпуска средства за най-евтино струващите медикаменти и то само за един опит на 100 човека месечно. На фона на над 250-те хиляди бездетни семейства у нас това е крайно недостатъчно. ...
Защо и кога се имунизира детето?
В първите месеци след раждането бебето има добър имунитет. Той се дължи на антителата, които преминават в неговия организъм от майката. След това обаче те изчезват и детето става уязвимо. До 2-годишна възраст то се нуждае от предпазване ...
Eдно от най-разпространените усложнения на диабета е диабетната полиневропатия. Наблюдава се при 70% от болните. По-често се уврежда периферната нервна система - нервите на долните крайници. Появяват се сетивни, двигателни, рефлексни и вегетативно-трофични нарушения. Наблюдават се изтръпвания, слабост в крайниците, асиметрия в кожната температура, сухота на кожата, пигментни петна, дистрофични промени на ноктите, язви по стъпалата и др.
Причината за изброените болестни състояния и изменения е удебеляването на стените на капилярите, което води до тяхното стесняване, а оттам и до неправилно оросяване и кръвоснабдяване в периферните кръвоносни съдове. Тези промени се срещат по-често и са по-ясно изразени при т.нар. латентен диабет (непроявен клинично - пациентът не знае за съществуването му, защото кръвната захар е в гранични стойности).
Съвременната неврология разполага с обективни методи за функционална диагностика на периферната нервна система. Прецизните компютърни изследвания дават възможност за регистриране на уврежданията на периферната нервна система, причинени от диабета:
- Електроневрографията е ефективен начин за откриване на диабетната полиневропатия в ранен стадий. Изследва се проводимостта по сетивните и двигателните влакна на съответните нерви на засегнатия участък. Измерената скорост на провеждане показва степента на отклоненията от нормите и на настъпилите увреждания.
- Електромиографията регистрира състоянието на мускулния тонус в увредения участък. Най-голяма диагностична стойност при диабетната полиневропатия има стимулационната електромиография.
- Доплерова сонография се прилага за изследване кръвоснабдяването на долните крайници. Чрез нея се получава обективна информация за състоянието на кръвоносните съдове, удебеляването на стените им и степента на кръвоснабдяване.
Въз основа на точното диагностициране се назначава подходяща медикаментозна терапия. Тя показва добър лечебен ефект, когато се комбинира с физиотерапия.