Определете сама дните за зачеване
За да увеличите шанса си за зачеване, е важно да определите кога настъпва периодът на плодовитите ви дни. Всяка жена сама може да ги изчисли въз основа на менструалния си календар от предишната година. ...
Как пушенето уврежда белите дробове
Никотинът и другите химически вещества, които се поемат чрез тютюневия дим, блокират очистителните механизми, атрофират тъканите и водят до злокачествени образувания ...
В първите месеци след раждането бебето има добър имунитет. Той се дължи на антителата, които преминават в неговия организъм от майката. След това обаче те изчезват и детето става уязвимо. До 2-годишна възраст то се нуждае от предпазване от редица животозастрашаващи заболявания. Това става с помощта на имунизации.
Имунизация означава поставянето на една или няколко дози от определена ваксина, за да се повиши устойчивостта на организма точно към болестта, за която е предназначена ваксината. Целта е да се образуват антитела, насочени към определени микроби или части от тях. Така при контакт с болестотворните причинители организмът е готов да ги атакува веднага и да се предпази от разболяване.
Ваксините са два основни вида: живи атенюирани (т.е. с намалена болестотворна способност) и убити или инактивирани. Живите съдържат вируса на болестта, но той е обработен така, че не причинява истинското заболяване, а само предизвиква образуването на антитела срещу него. Инактивираните ваксини съдържат част от вируса (или бактерията) и реално не могат да доведат до разболяване. Имунизиранетое важна и отговорна задача.
Добре е родителите да направят задължителните имунизации на своите деца - те няма да навредят на здравето им, а ще ги предпазят от заболявания, които трудно се лекуват. Преди да бъдат одобрени за използване в практиката, ваксините се тестват с години, а понякога дори и след това продължават да са под наблюдение. Няма 100-процентова гаранция за безопасност, но нежеланите реакции са рядкост.
Всяка държава, в зависимост от специфичните за нея заболявания, има т.нар. имунизационен календар. В него са посочени времето и начинът на приложение на ваксините и интервалите между отделните имунизации. В момента на пазара се предлагат и комбинирани ацелуларни ваксини, състоящи се от пречистени инактивирани компоненти на клетките на болестния причинител. Те са особено подходящи за деца, склонни към алергии.
Условие за всички имунизации е децата да са здрави. Ваксиниране не се извършва при: остри инфекциозни заболявания, повишена температура, активни форми на туберкулоза, декомпенсирани сърдечни пороци и диабет, надбъбречна недостатъчност. А деца с хронични заболявания се имунизират след направени изследвания и консултация със специалист.