Артрозата може да бъде забавена и дори спряна
Артрозната болест представлява дегенеративно заболяване на ставите, характеризиращо се с разрушаване на ставния хрущял и с разрастване на костна тъкан, водещо до образуване ...
Учени доказаха, че кофеинът пречи на мозъка да съзрява
Проучване доказва, че прекомерната употреба на кофеин по време на пубертета забавя съзряването на мозъка ...
Розовият лишей (PityriasisRosea) е вирусно заболяване, от което се страда веднъж в живота, тъй като след това се изгражда траен имунитет. Причинителят е вирус от семейството на херпесните вируси, най-вероятно става дума за VHS тип 8. Заболяването е самоограничаващо се, т.е и без да се лекува, преминава за 40 дни (плюс-минус една седмица).
Започва с появата на едно розово-червено петно, което обикновено не сърби. Кожата не трябва да се маже с нищо. В противен случай, колкото повече мехлеми се използват, толкова повече обривът "превзема" по-големи участъци. Освен това кожата не бива и да се мокри. Колегите от по-старата генерация биха казали "Никакво къпане!"
Но едва ли има пациент, който би спазил това предписание. За това съветваме болните по възможност най-рядко да мият кожата си и за препоръчване - с хладка вода и ph-неутрален сапун. Много е важно тялото да се подсушава фракционирано - за засегнатата и здравата кожа да се ползват различни кърпи. Добре е да се избягват парфюми и дезодоранти, тъй като те също влошават състоянието на обривите.
Начинът на заразяване е най-вече чрез дрехи. Класическият модел е носене на нови дрехи, без да се изперат преди това. От розов лишей може да се разболеете и при пробване на облекла, както и при обличане на чужди дрехи. Диференциалната диагноза е гъбични, алергични, инфекциозни обриви и вторичен сифилис. Необходим е задълбочен клиничен преглед от специалист, който е задължен (според указанието на Катедрата по кожни и венерически болести) да препоръча на пациента да си направи кръвен тест за сифилис.
На практика няма препарат, който е в състояние да унищожи вируса причинител на розовия лишей. Лекарите предписват витамин С, хомеопатични имуностимулатори, фитопрепарати, а в по-тежки случаи изопринозин. След като заболяването премине, пациентите трябва да перат и гладят дрехите си на възможно най-високата температура за съответната материя. Често болните питат дали партньорът им е подложен на риск. Не, той не може да бъде заразен, освен ако двамата не носят едни и същи дрехи.