Може да се избавите от усещането за умора
Ако до 3 седмици промените в начина на живот не помогнат, потърсете лекар ...
Рискови фактори за атеросклероза
В основата на повечето сърдечно-съдови заболявания е артеросклерозата. Какво всъщност представлява тя? По стените на артериите се появява кашообразна маса ...
Розовият лишей (PityriasisRosea) е вирусно заболяване, от което се страда веднъж в живота, тъй като след това се изгражда траен имунитет. Причинителят е вирус от семейството на херпесните вируси, най-вероятно става дума за VHS тип 8. Заболяването е самоограничаващо се, т.е и без да се лекува, преминава за 40 дни (плюс-минус една седмица).
Започва с появата на едно розово-червено петно, което обикновено не сърби. Кожата не трябва да се маже с нищо. В противен случай, колкото повече мехлеми се използват, толкова повече обривът "превзема" по-големи участъци. Освен това кожата не бива и да се мокри. Колегите от по-старата генерация биха казали "Никакво къпане!"
Но едва ли има пациент, който би спазил това предписание. За това съветваме болните по възможност най-рядко да мият кожата си и за препоръчване - с хладка вода и ph-неутрален сапун. Много е важно тялото да се подсушава фракционирано - за засегнатата и здравата кожа да се ползват различни кърпи. Добре е да се избягват парфюми и дезодоранти, тъй като те също влошават състоянието на обривите.
Начинът на заразяване е най-вече чрез дрехи. Класическият модел е носене на нови дрехи, без да се изперат преди това. От розов лишей може да се разболеете и при пробване на облекла, както и при обличане на чужди дрехи. Диференциалната диагноза е гъбични, алергични, инфекциозни обриви и вторичен сифилис. Необходим е задълбочен клиничен преглед от специалист, който е задължен (според указанието на Катедрата по кожни и венерически болести) да препоръча на пациента да си направи кръвен тест за сифилис.
На практика няма препарат, който е в състояние да унищожи вируса причинител на розовия лишей. Лекарите предписват витамин С, хомеопатични имуностимулатори, фитопрепарати, а в по-тежки случаи изопринозин. След като заболяването премине, пациентите трябва да перат и гладят дрехите си на възможно най-високата температура за съответната материя. Често болните питат дали партньорът им е подложен на риск. Не, той не може да бъде заразен, освен ако двамата не носят едни и същи дрехи.