Възпаление на ушния канал
Възпалението на ушния канал (външния слухов проход) всъщност е възпаление на кожата на канала. Причинява се от бактерии, най-често стафилококи и стрептококи. В повечето случаи е засегната кожата ...
Внимавайте с простудата
През зимния сезон прогнозата на специалистите за предстоящата грипна епидемия е за края на януари. Всъщност статистиката до момента показва, че в 90% от случаите грипната епидемия у нас се развива именно в този период. ...
При новородените те са физиологични. По-голямата част от космите на бебето могат да опадат в продължение на няколко седмици, след което порастват нови. При кърмачетата се наблюдава разреждане в тилната област поради триене върху възглавничката. Податливостта на жените към болестта се мени през различните периоди от живота им. По време на бременността, особено в последните пет месеца, организмът произвежда повече естрогени и прогестерони, които активират растежа на космите, но след раждането той се нормализира и тогава се наблюдава силен косопад.
Климактериумът също предизвиква хормонален дисбаланс, виновен за изтъняването на косъма и за косопада в третата възрастя. Стресът и острите депресии са честа причина за появата на косопад, както и някои лекарства (противосъсирващи, противоревматични или антистатини), които нарушават баланса в храненето на косата. Алопецията може да бъде причинена и от проблеми с щитовидната жлеза. При увеличение или намаление на функциятаєкосмитесе разреждат, изтъняват, загубват здравината си. Същият резултат се получава и от некачествени ваксини, стрес, анемия. Както и от гъбични и някои бактериални инфекции. Те атакуват космените фоликули и стават причиназа ограничено обезкосмяване.
При остро протичащи заболявания, придружени с висока температура (простуди, грип), както и при тежки хронични заболявания, понякога се наблюдава дифузно разреждане на косата. Недостатъчното хранене при диети, при които организмът се лишава от витамини, предимно от групата В, и от някои минерални соли (калций, магнезий, цинк, желязо), става причина за оплешивяване.
Домашни маски против косопад
С алое. Към 1 с.л. мед прибавете 1 с. л. сок от алое и 1 ч. л. чеснов сок. Преди използване към 1 с.л. от сместа прибавете и 1 жълтък. Разбъркайте маската и я втрийте в скалпа. Завийте главата с фолио и върху него сложете затоплена хавлиена кърпа. След 20 минути се измийте с яйчен шампоан. Процедурата се прави веднъж седмично.
Със сок от лук. Обелете 3 глави лук и ги настържете на ситно ренде. Прецедете през марля. Към получения сок прибавете 1 г стипца (има я по аптеките), счукана на прах. Размийте добре и след всяка баня втривайте маската в кожата на главата. Завийте я с фолиои върху него поставете затоплена хавлиена кърпа. След като преспите така, на сутринта се измийте с топла вода. Тази процедура се прилага веднъж седмично.
С витамини. Към 1 жълтък прибавете по 1 с. л. балсам за коса и кисело мляко, по 7-8 капки витамин А и витамин Д, 1ч. л. мед,1 ч. л. спирти 4 с.л. маслен стимулант за коса. Разбъркайте сместа и с нея намажете косата. Завийте я с фолио и със затоплена хавлиена кърпа. След 30 минути се изплакнете. Маската се прави два пъти месечно.
С мед. Сладкото "чудо" е ефикасно средство срещу косопад. Смесете 2 с.л. мед с рициново масло, 1 жълтък, 1 ч.л. ром, комбиниран витамин А и Д (може да прибавите и 1 ч.л. течна газ). Нанесете маската в корените и по продължение на косъма. Завийте косата с найлон и топла кърпа. След 2 часа се измийте с топла вода.