Ирисовата диагностика улавя болестта още в нейния зародиш

Ирисовата диагностика улавя болестта още в нейния зародиш

И нежната медицина може да помогне при пародонтит

И нежната медицина може да помогне при пародонтит

Пародонтитът е често възпалително заболяване на опорно-държащия апарат на зъбите. ...

Какво представлява бебешката екзема

Какво представлява бебешката екзема

Eкземата е възпалителна реакция на кожата, причинена от различни външни или вътрешни фактори. ...

Този метод днес съпровожда съвременните средства за изследване. Той помага за своевременното започване на лечебния процес, което е от важно значение за излекуването на болния.

Cъвременната медицинска наука и практика се развиват изключително динамично - непрекъснато се откриват и внедряват нови диагностични методи и средства за лечение. И въпреки всичко лекарите често се изправят пред непреодолими трудности относно ранното откриване на някои заболявания. Безспорен успех с почти революционно значение е внедряването на компютърната диагностика и особено на ядрено-магнитния резонанс, множеството нововъведения в лабораторната диагностика. Но и те не винаги са в състояние да "хванат" заболяването още в неговия зародиш. Това изключително преимущество е във възможностите единствено на иридологията - науката, която е в състояние да установи започнал патологичен процес по измененията в ириса на очите.

Чрез ирисовата диагностика още в самото начало на развитието на болестта могат да се забележат редица нейни признаци, които не се манифестират в клинични симптоми и липсват като находки в биохимията и които на този етап не биха могли да се установят дори и с най-модерната апаратура. Тъкмо този факт придава на метода голямо практическо значение, тъй като помага за своевременното и ранно започване на лечебния процес, което е от съществено значение за излекуването на заболелия.

Очите са огледалото на душата. Те говорят за ненавист и гняв, за възторг и тъга, за радост и тревога, за съсредоточеност и обърканост.

Очите обаче имат и едно друго чудодейно свойство - те могат да говорят за състоянието на нашето здраве.

Още в древен Египет лечителите са обръщали особено внимание на предната оцветена част на окото (ириса), който се смята за истински барометър на човешкото здраве. Този метод впоследствие бил разпространен в Индия, а оттам - в Европа, където медиците по това време не са разполагали с други методи на изследване, освен внимателното изучаване на чертите на лицето, вида на кожата и линиите на дланите.

За първи път описание на метода за изследване на ирисите прави Хипократ. Първата научна публикация по иридодиагностика принадлежи на Игнац Пасцели през ХIХ век. Негови последователи са Фелке, Мак-Лейн, Критцер, Колинс, Арнолд и други медици. Измежду многото топографски карти на ириса най-широка популярност придобива тази на Бернард Янсен, която и до днес служи като практическо ръководство.

Ирисът представлява пулт, с помощта на който се осъществява сложната връзка на светлинните импулси с различните мозъчни центрове, а през тях - с всички вътрешни органи - без изключение.

Главният мозък, белите дробове, сърцето, черният дроб, бъбреците и т.н. имат свое "представителство" на малкото поле на ириса посредством група от хроматофори.

При възникване на заболяване по веригата от нервни импулси страдащият орган изпраща сигнали за опасност в главния мозък, откъдето алармата се препраща в съответната зона на ириса при нейните хроматофори. Те от своя страна веднага "се притичват" на помощ, като преди всичко губят пигмента си. Този процес става много рано, преди да се появят първите симптоми на заболяването и именно това е най-ценното в този метод на диагностика. Тогава върху ириса се оформя светло петънце, точно на мястото, съответстващо на заболелия орган. Освен със светли петна, промените в ириса се проявяват и под формата на черни точки, сенки и други. Когато заболяването хронифицира, на мястото на съответния орган се появяват т. нар. пигментна "кръпка". Колкото по-тъмни стават тези "кръпки", толкова по-сериозно или запуснато е заболяването. Тъмните релефни знаци, появили се веднага, остават завинаги в ириса, независимо че заболелият орган е оздравял. Те служат като "отпечатъци" за прекараното заболяване. За целите на практическата иридология ирисът е разделен на зони, всяка от които съответства на определени органи и системи, което улеснява бързата ориентация на лекаря.

Ирисовата диагностика може да бъде използвана като допълнителен и спомагателен (но не и като самостоятелен) метод наред с ултразвуковата диагностика, компютърната томография, сцинтиграфията и особено с клинико-лабораторния анализ. Нейните възможности не трябва да се подценяват, но не трябва и да се надценяват! Практикуващият ирисова диагностика винаги трябва да сверява и съпоставя находките с другите инструментални и преди всичко лабораторни анализи, преди да прави окончателното си заключение!

Какви са симптомите при апендицитът

Какви са симптомите при апендицитът

Острият апендиците най-честото коремно заболяване в детска възраст, което изисква оперативно лечение. При новородените и кърмачетата се среща рядко. Сигналите за безпокойство са отказ от кърма, повръщане, подуване на корема, запек или диария и т.н. ...

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

На какво се дължат влошената памет и слабата концентрация

За да се радваме на бърз ум и услужлива памет, трябва системно да тренираме сивото си вещество ...

Лечението на захарната болест (диабет)

Лечението на захарната болест (диабет)

Изключително масово заболяване, захарната болест все повече придобива характера на световна епидемия. През септември се състоя Европейският конгрес по диабетология ...

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Пролетта понякога сякаш изцежда силите ни

Умората е толкова по-осезаема, колкото индивидът е по-малко трениран и закален ...

Ранни пролетни билки

Ранни пролетни билки

То е предвестник на пролетта, цъфти най-рано - още в края на февруари и началото на март. Съдържа биологично активни вещества - алкалоиди (галантамин, ликорин, тацетин, нивалидин и др.), глюкозиди, танини и т.н. ...

Как да прекараме здравословно отпуската си

Как да прекараме здравословно отпуската си

Почивката не бива да предизвиква допълнителен стрес за организма ни. Затова изберете място с подходящ климат и по възможност отделете достатъчно време за адаптация към него. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести