Кои са виновниците за респираторните алергии

Кои са виновниците за респираторните алергии

Кога треперенето на ръцете се дължи на заболяване

Кога треперенето на ръцете се дължи на заболяване

Нежната медицина използва най-често специфични медикаменти, които повлияват благотворно и нервната система и психиката. ...

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Психотропните лекарства са нож с две остриета

Адекватното им използване помага на психично болните да водят по-качествен живот. Но за съжаление броят на хората, страдащи от тяхната употреба, нараства ...

Aлергията е свръх- реакция на имунната система след контакт с чужди белтъчни вещества, наречени алергени. За голяма част от хората алергените са безвредни, но за по-чувствителните те са опасни, доколкото могат да провокират у тях алергични реакции.

Алергиите засягат различни органи - кожа, дихателна система, очи, стомашно-чревен тракт. Според причинителите те биват медикаментозни, хранителни, от ухапване от насекоми, поленови и битови (домашен прах, плесени, домашни любимци). Респираторните алергии засягат дихателната система. Причиняват се от алергени, вдишани с въздуха. Попадайки върху лигавицата на носа и бронхите на генетично предразположени хора (атопици), те водят до алергична реакция. При останалите хора не настъпват никакви последствия.

Най-често отговорни за респираторните алергии са:

Полени

Поленът е мъжкото семе на растенията. То съдържа голям брой алергенни протеини. Алергизиращи свойства притежават полените на нецъфтящите растения - те се носят във въздуха и така попадат в дихателните пътища. Характерна за поленовата алергия е сезонността - появява се по едно и също време на годината. Тя може да съвпада с периода на цъфтене на определени растения. През пролетта алергия предизвиква прашецът на дърветата и храстите, през лятото - прашецът на житните растения, а през есента - прашецът на плевелите. Най-често алергията засяга носната лигавица и ако състоянието не се лекува, може да причини астма. Отделянето на полен е най-силно в топло, сухо и ветровито време. Страдащите от такава алергия трябва да избягват разходки из паркове, градини и природни местности в периода на цъфтеж на полена дразнител. За тях е добре да почиват на море, където поленовата концентрация е по-малка и цъфтежът преминава най-рано. Прозорците на автомобилите трябва да се държат затворени, а при климатик в колата е желателно да се сложи поленов филтър. Сутрин страдащите от алергия не бива да отварят прозорците на жилищата си, проветряването да става вечер или след дъжд.

Акари

Микрокърлежите (акари) са паякоподобни същества, които живеят и се размножават в топли и влажни места - домашния прах, матраците, завесите, спалното бельо и плюшените играчки. Те се хранят с вещества, намиращи се в праха, и най-вече с олющени от кожата клетки. Акарите причиняват целогодишни респираторни алергии. Засилването на симптомите се наблюдава през пролетта и късното лято, т.е. при по-висока температура и влажност, когато е и пикът на размножаването им. Поглъщайки люспичките кожа, акарите отделят храносмилателни ензими, които заедно с фекалиите на акарите са най-силните алергени. Отстраняването на микрокърлежите е почти невъзможно, но може да се ограничи количеството им. Леглата трябва да се проветряват всеки ден, а чаршафите да се изтърсват. Не бива да се застилат килими, мокети и пътеки, задържащи прах. Прохладната и суха спалня е неблагоприятна за акарите. В помещенията не е желателно да се държат плюшени играчки. Ако все пак има такива, те трябва периодично да се слагат на слънце или във фризер за 24 часа.

Плесени

Те живеят на места с висока влажност и топлина - бани, сутерени, влажни стени, саксии с цветя. При растежа си плесените отделят спори, които причиняват алергията. Високата температура (20-30 градуса) и високата влажност са идеалната среда за развитието им. Попадайки в дихателните пътища, спорите предизвикват алергична реакция. За да се избегне контактът с тях, е необходимо често проветряване, а отстраняването им става с белина (в банята и около мивката). Плесените от саксиите трябва да се отстранят, филтрите на климатиците също да се почистят и сменят, а влагата от стените да се премахне с противоплесенни препарати.

Домашни любимци

Те са основен причинител на алергията към животни. Основен алерген са животинските секрети, които попадат върху козината - слюнка, урина, кожни клетки, екскременти. Слюнката на котките при всекидневното почистване на козината от животното се разнася по мебелите и дрехите на стопаните. При по- чувствителните хора тя предизвиква алергични прояви. Алергията от кучетата се причинява от отделените от кожата епидермални клетки (люспички), а също от слюнката. Птиците алергизират чрез секретите и екскретите си, а също и с някои акари, които живеят в кожата им.

Най-честите симптоми на алергичния риноконюнктивит са: водниста секреция от носа, сърбеж в носа и очите, пристъпно кихане, запушен нос, намалено до липсващо обоняние. При астмата симптоматиката е по-тежка: затруднения в дишането с чувство на притискане на гръдния кош, свирене в гърдите, суха кашлица.

Основното правило при лечението на алергиите е отстраняване или ограничаване на контакта с алергена. По- нататъшната терапия е в зависимост от засегнатия орган. При симптоматичното лечение се използват локални антихистаминови или кортизонови препарати, както и системни (през устата) противоалергични медикаменти. Тези лекарства потискат само симптомите, без да лекуват алергията. Десенсибилизацията (имунотерапията) е единственото лечение, което действа върху причинителя на болестта. След като предварително са направени кожно-алергични проби за установяване на причинителя, алергенът се вкарва в тялото в постепенно покачващи се дози и концентрации, като по този начин се променя имунната система. Организмът на пациента си изгражда блокиращи антитела и алергична реакция не настъпва. Имунотерапията може да се провежда през устата (с капки) или с подкожни инжекции. Това става по избор на пациента и под лекарско наблюдение. Имунотерапията е подходяща при лечение на алергичен риноконюнктивит и при лека до умерена бронхиална астма.

Изследване за рак на гърдата

Изследване за рак на гърдата

Mасовото изследване на жените за откриване на клинично непроявен рак на млечната жлеза доказва своята ефективност в страните, където са въведени национални скринингови програми. ...

Видове рак при жените и за необходимостта от профилактиката

Видове рак при жените и за необходимостта от профилактиката

Когато се открият навреме, злокачествените образувания, разпространени сред жените, са напълно лечими ...

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

За атеросклерозата и нейната съвременна диагностика

Интраваскуларната ултразвукова диагностика е модерен метод за ултразвуково изследване на артериите. ...

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличение на щитовидната жлеза

Увеличението на щитовидната жлеза се нарича гуша, гушавост, (струма). Най-общо гушата се разделя на ендемична и спорадична. Ендемичната гуша е най-разпространена и поразява голяма част от населението ...

Здраве и корекция на килограмите чрез цитруси

Здраве и корекция на килограмите чрез цитруси

Плодовите киселини в тях ще активизират обмяната и ще подобрят храносмилането ви ...

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Първа помощ при фебрилен (температурен) гърч

Фебрилният (температурен) гърч е неконтролируемо мускулно съкращение - ограничено или генерализирано, което е причинено от висока температура. Той не се получава веднага с повишаването,а обикновeно със спадането, най-често - когато е към 38 градуса. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести