Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Видове противогрипни ваксини и тяхното приложение
Противогрипната ваксина действа срещу щамовете на сезонните грипни вируси. ...
През зимния сезон прогнозата на специалистите за предстоящата грипна епидемия е за края на януари. Всъщност статистиката до момента показва, че в 90% от случаите грипната епидемия у нас се развива именно в този период. Всяка епидемия винаги се предхожда от няколко вълни на остри респираторни заболявания, наричани на популярен език простуди. В три четвърти от случаите причинителите им също са вируси, като най-разпространени сред тях са риновирусите, аденовирусите, парагрипните вируси и респираторно синцитиалният вирус.
Риновирусната инфекция (или хремата) е заболяване, което се среща масово сред хора от всякаква възраст. Заразяването става по въздушно-капков път, като вирусът причинява възпаление на лигавицата на носа, което води до оток и секреция. Болестта протича леко, за няколко дни и не налага специфично лечение.
Аденовирусите са голяма група, като са известни повече от 40 типа. Най-често причиняват възпаление на носа, фаринкса и трахеята. Типичните симптоми на заболяването са болки в гърлото, кашлица, секреция от носа и умерено повишение на температурата. Някои от аденовирусите са причина за заболяване, известно като фарингоконюнктивална треска. При него, наред с описаните симптоми, се наблюдава също увеличение на лимфните възли на шията и възпаление на лигавицата на очите, наречено конюнктивит. Инфекцията продължава около 1-2 седмици. Оздравяването обикновено настъпва спонтанно, но въпреки това е уместна консултация с лекар, за да се прецени тежестта на симптомитеи необходимостта от евентуално лечение. При наличие на конюнктивит е желателен преглед при очен лекар.
Респираторно-синцитиалният вирус (или РС-вирус) е един от основните причинители на остри възпалителни заболявания на дихателната система в детска възраст. Заболяването започва остро, с повишение на температурата и кашлица. Възпалението обхваща бързо белите дробове, като се развива клиничната картина на пневмония, при която са налице висока температура, учестено и затруднено дишане, ускорен пулс. При поява на тези симптоми е необходимо болнично лечение и наблюдение - поради опасност от развитие на усложнения. При по-големи деца и възрастни РС-вирусът причинява значително по леко протичащо заболяване. Основните симптоми - кашлица, носна секреция и болки в гърлото, отзвучават бързо и обикновено не налагат лечение.
При наличие на парагрипни вируси болестта започва с повишение на температурата, болки в гърлото, поява на дрезгав глас, а в последствие се развива лаеща кашлица и характерно свирещо дишане. Обикновено симптомите се появяват нощем. Оплакванията траят около 1-2 дни, но в някои случаи заболяването може да продължи и по-дълго.
Острите респираторни заболявания са характерни с това, че протичат сравнително по-леко, като липсват симптоматичните за грипното състояние мускулно-ставни болки, обща отпадналост, висока температура и болки в очните дъна. Затова те често остават недиагностицирани, а лечението им е симптоматично чрез прием на аналгетици, антипиретици и др. За профилактика на простудните заболявания е необходимо да се спазва добра лична хигиена, както и да се избягва контакт с болни или заразоносители.