Най-добрата температура вкъщи – 21 градуса
Проветрявайте 3-4 пъти на ден особено ако имате уплътняваща дограма - тя херметизира опасно ...
Целулитът и портокаловата кожа не щади и слабите
Причините за появата на портокаловата кожа, която се определя като състояние, а не като заболяване, и обяснение защо засяга нежния пол ...
Чувството на влагалищна сухота и рецидивиращите инфекции на пикочните пътища и влагалището са сред най-честите и неприятни последици на менопаузата. Женската полова система и долната част на пикочните пътища са анатомично тясно свързани и са зависими от естрогена тъкани. Оплакванията идват точно заради намаляващото количество на женските полови хормони.
То води до урогенитална атрофия - изтъняване на влагалищната лигавица, на епитела, покриващ пикочния мехур и уретрата, и на подлежащата съединителна тъкан. Освен с чувство за влагалищна сухота, което засяга до 40% от жените, урогениталната атрофия се проявява и с усещането за парене, сърбеж, болка и слабо кървене по време на полов акт, често уриниране и затруднения при задържане на урина. Спадащите нива на естрогените са причина за нарушаване на физиологичното рН (показател за киселинност).
В резултат на тези процеси често се развиват инфекции. Те се дължат на колиформни бактерии и коки, които нормално се срещат в правото черво, но в условията на намалена защита те засягат влагалището и пикочния мехур по съседство. Заедно с инфекциите, изтъняването на лигавицата на уретрата и пикочния мехур води до нарушения в задържането на урина. Смята се, че този неприятен проблем засяга около 2/3 от жените в менопауза,но на практика е силно изразен при около 7-14%.
Лечението на урогениталната атрофия се провежда най-успешно с локално приложение на естроген във влагалището. То се назначава от специалист гинеколог на базата на редица изследвания, които включват цитология, колпоскопия, евентуално хистологично изследване, изследване на урина, а при наличие на оплаквания от незадържане на урина и уродинамично изследване. Локалните естрогенни препарати се предлагат под формата на крем, влагалищни глобули, прилагани средно два пъти седмично, или специален пръстен, който се поставя в горната част на влагалището.
Добър ефект при вагинална сухота имат специално разработените лубриканти и овлажнители, които се използват непосредствено преди полов акт. Влагалищните промивки, освен ако не са изрично назначени от гинеколог, да се избягват, тъй като крият риск от инфекция и водят до допълнително раздразнение на травмираната лигавица.